2/2023

Oceán dokáže absorbovat více uhlíku, než se předpokládalo

| autor: Tereza Kazdová| zdroj: voda-portal.sk1

sea-2562563_640.jpg
zdroj: pixabay

Podle nového výpočtového modelu se ve světovém oceánu ukládá výrazně větší množství CO2, než avizovaly předešlé vědecké odhady. Britští vědci zohlednili rozdíly v teplotě vody.

Absorpce CO2 oceánem byla podceňovaná

Nová studie naznačuje, že světový oceán absorbuje více uhlíku, než s kolika počítala většina vědeckých modelů. Předešlé odhady pohybu uhlíku mezi atmosférou a oceánem nezohledňovaly teplotní rozdíly mezi povrchem vody a vodou nacházející se o pár metrů níže.

Nová studie, kterou vypracovali vědci z University of Exeter, tuto skutečnost zohledňují a z jejích výsledků vyplývá, že čistý tok uhlíku do oceánů je podstatně vyšší, než se předpokládalo. V rámci výzkumu vědci vypočítali toky CO2 od roku 1992 do roku 2018, a ve srovnání s původními modely naměřili v určitých časech a na určitých místech až dvakrát tak velký čistý tok uhlíku.

"Polovina oxidu uhličitého, který produkujeme, nezbývá v atmosféře, ale absorbují ho oceány a vegetace na pevnině,"uvádí profesor Andrew Watson z Exeter 's Global Systems Institute. Oceán pohlcuje přibližně 25% všech emisí CO2, které do atmosféry proniknou z lidské činnosti. Opravené výpočty absorpce uhlíku oceánem za uplynulé desetiletí jsou znázorněny na videu:

Údaje o teplotě vody upravili

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Oxid uhličitý CO2 , je len jeden zo skleníkových plynov, spôsobujúcich Globálne prehrievanie a na to sa sústreďuje pozornosť ,ale najväčším skleníkovým plynom je vodná para a pribuda a bude viac pribúdať metan, zvyšujúcim sa oteplením a roztápaním permafrostu. Nie som si istý či sa zohľadňujú tieto skutočnosti a pristupuje sa komplexne ku Globálnemu otepleniu.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP