1/2024

O sběrné dvory byl zájem i v době pandemie

| autor: Pražské služby0

O sběrné dvory byl zájem i v době pandemie

Pracovníci svozových společností se potýkali se skokovým nárůstem vyhozeného nadměrného odpadu v ulicích města.

„Požadavky na úklid kontejnerových a popelnicových stání se hromadily od posádek svozových vozů, Pražané nám posílali fotky na sociální sítě a intenzivně se na nás obraceli i zástupci městských částí,“popisuje mluvčí Pražských služeb Radim Mana situaci po uzavření sběrných dvorů a dodává:„Popeláři z kapacitních ani časových důvodů nemají v popisu práce uklízet nepořádek kolem stanovišť na směsný odpad. Povinnost udržovat popelnicové stání čisté má vlastník či správce objektu. Stání na tříděný odpad uklízí speciální doúklidová četa.“

Magistrát hlavního města Prahy tak na konci března rozhodl o opětovném otevření sběrných dvorů v provizorním režimu a za přísných hygienických opatření. „Ani epidemie koronaviru nesnížila poptávku Pražanů po sběrných dvorech. Lidé byli naopak doma, tak dělali velké úklidy, při kterých se zbavovali velkého množství věcí,“říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

Nyní už dvacítka sběrných dvorů na území hlavního města funguje bez větších omezení. Návštěvníci jsou povinni mít roušky, dodržovat rozestupy a řídit se pokyny zaměstnanců.

V prvních dnech se před branami sběrných dvorů provozovaných Pražskými službami tvořily kolony čekajících vozidel a zvýšený zájem trval až do konce dubna. Dvoutýdenní uzavření sběrných dvorů se podepsalo na jejich návštěvnosti. Ta se ustálila na bezmála 8 800 návozech, což je o polovinu méně než ve stejném období loňského roku.

Návštěvnost sběrných dvorů roste každoročně. Loňský rok byl rekordní.

Sběrné dvory přijmou nábytek a další zařízení domácnosti, dřevěný a kovový odpad, zeleň, vyřazené elektrospotřebiče, domácí elektroniku a stavební suť z drobných rekonstrukcí domácností.

Bezplatně lze odevzdat jeden metr krychlový suti za měsíc z malých rekonstrukcí. Větší množství je zpoplatněno podle aktuálního ceníku. Pracovníci nepřijmou suť obsahující nebezpečný odpad jako asfaltovou lepenku obsahující dehet nebo desky obsahující azbest. 

„S volbou správného kontejneru každému návštěvníkovi poradí obsluha sběrného dvora. Ta si nejprve projde celý náklad a poradí, jak správně roztřídit jednotlivé složky odpadu, který pak putuje k recyklaci nebo likvidaci,“ uzavírá Mana.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP