2/2023

Národní klimaticko-energetický plán se aktualizuje. Vyjádřit se k němu můžete ve veřejné konzultaci

| autor: redakce| zdroj: MPO0

luke-thornton-9zjHwQRIJ7A-unsplash
zdroj: unsplash.com

Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu znázorňuje, jak bude probíhat procesem dekarbonizace a jak budeme plnit evropské klimaticko-energetické závazky do roku 2030. Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní spustilo druhou část veřejné konzultace, takže se do jeho přípravy může zapojit i širší veřejnost.

Návrh aktualizace národního klimaticko-energetického plánu, který loni v říjnu vzala vláda na vědomí, byl zpracován na základě požadavku nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1999 o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu a obsahuje cíle a politiky ve všech pěti rozměrech energetické unie na období 2021 - 2030 s výhledem do roku 2050.

Stěžejní částí navržené aktualizace představuje nastavení příspěvku ČR ke klimaticko-energetickým cílům EU v oblasti snižování emisí, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie a zvyšování energetické účinnosti. Dokument je zveřejněn na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden spustilo druhou část veřejné konzultace, takže do 29. února 2024 je možné zasílat odpovědi na připravené otázky skrze interaktivní formulář. Zapojit se mohou firmy, veřejné či akademické instituce i jednotlivci.

„Informace získané z dotazníku budou sloužit pro potřeby Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí v rámci přípravy návrhu aktualizace Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu. Souhrn obdržených příspěvků a podnětů bude zveřejněn na webu Ministerstva průmyslu a obchodu," uvádí MPO.

V první polovině letošního roku má být materiál dokončen a posléze bude zástupcům Evropské komise předána finální verze. Předložení finální verze je plánováno do 30. června 2024. Návrh bude také sloužit jako podklad pro aktualizaci Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu, jejíž konečné podoby budou promítnuty také do Vnitrostátního plánu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP