1/2023

Novým nástrojem chce Komise omezit nadměrný růst cen plynu

| autor: Martina Jandusova0

natural-gas-863276_640
zdroj: pixabay

V reakci na probíhající energetickou Evropská komise navrhla mechanismus korekce trhu, který má ochránit evropské podniky a domácností před nadměrnými výkyvy cen zemního plynu.

Ceny zemního plynu se vymkly z rukou a začaly prudce stoupat po tom, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu a začalo dodávky energií využívat jako svou zbraň proti západu. Ve druhé polovině srpna dokonce dosáhly zatím nejvyšších zaznamenaných hodnot.

"Extrémně prudký téměř dvoutýdenní nárůst cen, k němuž v srpnu došlo, výrazně poškodil evropské hospodářství a měl vedlejší dopady na ceny elektřiny a zvýšení celkové inflace. Komise navrhuje zabránit opakování takové situace dočasným a dobře zaměřeným nástrojem pro automatické zásahy na trzích s plynem v případě extrémního nárůstu cen plynu," uvádí Komise.

Navržený mechanismus doplňuje opatření zaměřená na snížení poptávky po plynu a na zajištění bezpečnosti dodávek prostřednictvím diverzifikace dodávek energie. Mechanismem chce Komise snížit volatilitu na evropských trzích s plynem a zároveň zajistit bezpečnost dodávek plynu.

Aktivace po splnění dvou podmínek

Navrhovaný nástroj se skládá z bezpečnostního cenového stropu ve výši 275 eur pro měsíční deriváty TTF. TTF (Title Transfer Facility) se běžně používá jako referenční hodnota pro ceny plynu, takže má na evropském velkoobchodním trhu klíčovou úlohu. Mechanismus má být aktivován automaticky, a to v případě, že budou splněny obě následující podmínky:

  • vypořádací cena derivátu TTF s plněním v následujícím měsíci je po dva týdny vyšší než 275 eur,
  • ceny TTF jsou o 58 EUR vyšší než referenční cena LNG po dobu deseti po sobě jdoucích obchodních dnů během dvou týdnů.

Po jejich splnění zveřejní Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) v Úředním věstníku Evropské unie oznámení o korekci trhu a informuje Komisi, Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) a Evropskou centrální banku (ECB). Mechanismus cenové korekce vstoupí v platnost následující den a pokyny k nákupu derivátů TTF s plněním v následujícím měsíci za ceny, které překračují bezpečnostní strop, nebudou akceptovány.

"Mechanismus je pečlivě navržen tak, aby byl účinný, aniž by ohrozil bezpečnost dodávek, fungování trhů s energií v EU a finanční stabilitu," uvádí Kadri Simsonová, komisařka pro energetiku. Podle Komise může být mechanismus aktivován od 1. ledna 2023.

Mechanismus bude možné kdykoli okamžitě pozastavit

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS