1/2024

Německý regulátor nadále varuje ohledně nejistoty zajištění dodávek plynu v příští zimě

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

sebastian-morelli-peyton-DVqdk8MTp2I-unsplash
zdroj: unsplash.com

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nadále varuje před nejistotou ohledně zajištění dodávek zemního plynu v následující zimě. V pátekve své pravidelné zprávě o stavu  uvedl, že příprava na příští zimní sezónu je stále klíčovou výzvou.

BNetzA nadále prosazuje snižování spotřeby plynu ve výši nejméně 20 % oproti dlouhodobému průměru. To je vyšší cíl než 15 % dohodnutých na úrovni EU. Německo si stanovilo vyšší cíl zejména z toho důvodu, že zastavení dodávek ruského plynu má na Německo zásadní dopad.

Řada německých dodavatelů plynu byla nucena nakupovat drahý plyn na volném trhu, aby nahradila ruský výpadek. Příkladem může být i jedna z největších energetických společností v Evropě, Uniper, který musel nakonec být i přes finanční injekci ve výši 50 mld. eur od Německého státu zachráněn zestátněním.

Přísné cíle Německa v oblasti snižování spotřeby plynu, požadavky EU na naplnění zásobníků, rychlé zprovoznění plovoucích LNG  terminálů společně s mírnou zimou pomohly zemi přečkat uplynulou zimní sezónu bez nutnosti omezovat dodávky plynu. „Minulou zimu se nám podařilo zabránit nedostatku plynu. Nicméně příprava na zimu 2023/2024 zůstává klíčovou výzvou. Proto je hospodárná spotřeba plynu stále důležitá," uvedl regulátor ve své zprávě o trhu ze 24. března.

Úspory plynu a dostatečné zásoby

Německo zaznamenalo v minulém týdnu i díky vysokým teplotám významný pokles spotřeby plynu, která dosáhla v průměru 2,7 TWh plynu za den. To je o 26 % méně než v průměru za období let 2018-2021. Německo však v tomto roce splnilo cíl země snížit spotřebu o 20 % teprve ve čtyřech týdnech.

V prvních dvou týdnech letošního roku dosáhlo Německo snížení spotřeby plynu o více než 30 %, protože vysoké teploty snížily poptávku po vytápění. V 7. týdnu byla spotřeba plynu ve srovnání s průměrem nižší o 23 %.

I ve všech ostatních týdnech letošního roku byla spotřeba ve srovnání s průměrem let 2018-2021 nižší, vždy to ale bylo o méně než cílených 20 %.

Nižší spotřeba plynu umožnila Německu udržet vysokou úroveň naplnění zásobníků plynu. Ke 24. březnu byly zásobníky naplněny ze  64 % kapacity. Vysoké zásoby plynu ve většině Evropy pomohly v posledních měsících stlačit ceny zemního plynu.Velkoobchodní ceny v posledních týdnech klesly. Podniky a soukromí spotřebitelé se však musí nadále přizpůsobovat kolísajícím cenám a vyšší cenové hladině," uvedl BNetzA.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA