1/2022

Německo chce vyčlenit přes 100 milionů eur na pomoc domácnostem ohroženým energetickou chudobou

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

thermostat-gc82d73a3b_640.jpg
zdroj: pixabay

Vysoké ceny energetických komodit na velkoobchodních trzích, které se již promítají do koncových cen odběratelů, již pomalu začínají trápit i odběratele na západě Evropy. Podle informací agentury Reuters německá vláda připravuje dávku pro nízkopříjmové domácnosti, aby jim pomohla vyrovnat se zejména s vyššími náklady na vytápění.

Ceny zemního plynu a elektrické energie v posledních měsících opakovaně přepisovaly historická maxima, což se projeví na růstu nákladů odběratelům napříč Evropou, kteří nemají zafixované výhodné ceny z předešlého období. Evropští politici tak v posledních měsících postupně diskutují různé možnosti, jak odběratelům ulevit.

Podle návrhu z pera jednoho z ministerstev, který měla k náhledu agentura Reuters, jistou formu pomoci nyní zvažuje i Německo. Podle návrhu by dvoučlenná německá domácnost mohla obdržet jednorázovou dávku o hodnotě 175 eur, za každého dalšího člena domácnosti by se dávka zvýšila o 35 eur. Domácnosti o jedné osobě by měly nárok na 135 eur.

Tato podpora je podle agentury namířena na zhruba 710 tisíc německých domácností, které by měly mezi loňským říjnem a letošním březnem nárok na podporu vyplácenou nízkopříjmovým domácnostem, a prudký nárůst cen energetických komodit by tak na ně měl nejvyšší dopad. Celkově by toto opatření mělo podle odhadů vlády vyjít na 130 milionů eur.

Dávky či regulaci zvažují i další západní země

Německo není první, a zřejmě ani poslední zemí, která hodlá odběratelům pomoci s rostoucími náklady na energie. Kromě přímých dávek domácnostem či průmyslovým odběratelům jsou i další možnosti, včetně regulace koncových cen.

Možnosti, jak ulevit odběratelům elektřiny aktuálně hledá i Francie, jejíž premiér podle serveru Montel v minulém roce slíbil omezit meziroční nárůst nákladů za elektřinu na 4 %. Vláda podle francouzského ministra financí aktuálně diskutuje další opatření, jelikož snížení daní spojených se spotřebou elektřiny, které vláda provedla v souladu s pravidly EU, nebude stačit, i přestože tento krok podle něj vyjde tamní státní pokladnu na 8 miliard eur.

„Pokud nic neuděláme, francouzské účty za elektřinu vzrostou na začátku února o 38 až 40 %. Vyjednávání zatím nedospěla k závěru,“ uvedl ministr Bruno Le Maire s tím, že vláda na řešení pracuje dnem i nocí.

Podle deníku Le Parisien by jedním z navrhovaných dílčích řešení mohlo být navýšení objemu elektřiny z jaderných elektráren, který tamní majoritní, státem ovládaný výrobce EDF prodává konkurenci za regulovanou cenu 42 EUR/MWh, tedy výrazně pod aktuálními forwardovými kontrakty. Podle deníků se diskutuje navýšení z běžných 100 na 130 TWh pro letošní rok.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO