1/2024

MPO komentuje výsledky vývoje průmyslu v listopadu 2016

| autor: Tisková zpráva MPO0

MPO komentuje výsledky vývoje průmyslu v listopadu 2016

Náběh výroby v Kralupech a Litvínově ukončil sérii odstávek a pravděpodobně pozitivně ovlivnil listopadové výsledky celého odvětví petrochemického průmyslu. Listopadový výrazný růst domácích i zahraničních nových zakázek odráží obnovení investiční aktivity a předpovídá solidní loňský i letošní růst v průmyslu.

Průmyslová produkce v listopadu 2016 meziročně vzrostla reálně o 7,0 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 4,5 %. Z odvětví zpracovatelského průmyslu k růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3 procentní body, růst o 15,4 %), výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,6 p.b., růst o 9,7 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení (příspěvek +0,6 p.b., růst o 6,2 %).

Dobré výsledky vykázala také výroba usní a souvisejících výrobků či výroba chemických látek a chemických přípravků. V meziročním poklesu, podobně jako v říjnu, pokračovala výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (pokles o 18,9 %), která se při srovnání za leden až listopad drží jen mírně nad produkcí roku 2015.

Mírnějším tempem produkce klesla v odvětví výroby základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků, ve výrobě oděvů a ve výrobě potravinářských výrobků.

Výrazný nárůst zaznamenaly v listopadu 2016 nové zakázky, když se zvýšily meziročně o 10,7 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 12,7 %, a domácí vzrostly o 7,0 %. Z jednotlivých odvětví k růstu nových zakázek nejvíce přispěl automobilový průmysl.

Pozitivní nálada v evropském průmyslu i obnovená domácí investiční aktivita se projevila ve výrobě pro investice růstem o 10 %, a ve výrobě pro dlouhodobou spotřebu růstem o 13 %.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP