2/2023

Moravskoslezský kraj se představí na veletrhu Ekoauto & Úsporná domácnost v Ostravě

| autor: Moravskoslezský kraj0

Moravskoslezský kraj se představí na veletrhu Ekoauto & Úsporná domácnost v Ostravě

Na ostravském veletrhu Ekoauto & Úsporná domácnost je jedním z vystavovatelů i Moravskoslezský kraj. Expozice seznámí návštěvníky nejen s tím, jak kraj podporuje elektromobilitu, ale také s konceptem „vodíkového“ Moravskoslezského kraje. Kromě toho se návštěvníci dozvědí o chytrých technologiích, které se využívají například pro zlepšení energetické náročnosti budov.

„Elektromobilita a hlavně vodíková mobilita je budoucnost. Nejen proto, že vodíkový pohon je čistý - z výfuku kape pouze voda, ale i samotná výroba tohoto paliva může být naprosto čistá. Zároveň vytvoříme nové, progresivní a inovativní průmyslové odvětví, kde najde práci spousta lidí a které pomůže kraji v budoucnu fungovat bez energetického spalování uhlí,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Pro představení projektů v oblasti chytrých řešení zvolil Moravskoslezský kraj rozšířenou realitu, která přiblíží návštěvníkům také využití vodíkových technologií. 

„Aktivity Moravskoslezského kraje v této oblasti zahrnují nejen spolupráci s městem Ostravou na pilotním projektu vybudování první plnicí vodíkové stanice v Ostravě-Hranečníku v roce 2021 a zajištění provozu vybraných autobusových linek DPO, jejichž autobusy budou mít vodíkový pohon.

Zaměříme se i na pilotní provoz veřejných autobusů na vodík. Začneme s obnovou vozového parku na Karvinsku, počítáme tu alespoň s deseti vodíkovými autobusy. 

Postupně budou přibývat další veřejné autobusy na vodíkový pohon pro celou dopravní oblast kraje, také automobily pro úřady a příspěvkové organizace kraje, a pokud se nám podaří homologace, tak i vlaky,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka s tím, že v prvních vodíkových autobusech by se cestující měli svézt za 2 roky.

Krajská expozice nabídne i maketu chytré školy, která představí nejrůznější technologická řešení pro získání maximálních energetických úspor, elektromobil a elektronabíječky, zařízení na měření prachu a další. Návštěvníci krajského stánku si mohou vyzkoušet také jízdu s vodíkovými autíčky na dálkové ovládání.

Moravskoslezský kraj přizval do stánku i místní firmy, aby prezentovaly svá chytrá řešení. Jednou z nich je společnost Dustee Technologies. Měřicí stanice, které bude firma Dustee prezentovat, měří aktuální stav ovzduší a jsou vhodné i jako měřicí stanice do domácnosti, kanceláře či na sportoviště. Dalším spoluvystavovatelem je firma Sectron, která na veletrhu představí úspornou zásuvku a žárovku.

Komplexní informace z oblasti úsporných technologií návštěvníkům poskytnou pracovníci krajské společnosti Moravskoslezské energetické centrum. Elektromobilitu bude prezentovat společnost CDS CZ s.r.o. Ta provozuje v Karviné Moravskoslezským krajem finančně podpořenou rychlodobíjecí stanici, která elektromobil nabije za 30 minut. 

Návštěvníci veletrhu se mohou těšit také na elektromobil Citigo ze Škody Auto, který by měl po prázdninách jít do běžného prodeje, vodíkový vysokozdvižný vozík české produkce, který nemá žádné zplodiny, nebo elektrické letadlo. Budou si moci vyzkoušet i elektrokoloběžku či traktor na elektřinu.

Veletrh doplňuje i konference Vodíkové a bateriové elektromobily a technologie, na jejíž uspořádání finančně přispěl Moravskoslezský kraj. Je určena zejména představitelům samospráv měst a obcí, ale i dopravcům a veřejnosti. Přednášet budou jak zástupci veřejné správy, zúčastní se například náměstek ministra průmyslu a obchodu, zástupce ministerstva dopravy, tak odborníci z firmy Hyundai, E.ON a další.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP