1/2024

Moravskoslezský kraj nedovolí ani gram škodlivin navíc

| autor: Moravskoslezský kraj0

Moravskoslezský kraj nedovolí ani gram škodlivin navíc

„Záměr rozšíření spalovny nebezpečných odpadů v Ostravě-Mariánských Horách vyvolává bouřlivé diskuze. Rozumím lidem, že chtějí dýchat co nejčistější vzduch, já sama mezi ně patřím.

Krajská samospráva důrazně vyžaduje, aby případným navýšením kapacity spalovny nedošlo k nárůstu emisí vypouštěných do ovzduší. Také nechceme připustit, aby se k nám do regionu vozil cizí odpad,“ uvedla náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová.

Dodala, že je nutné si uvědomit, že produkce nebezpečných odpadů se v Moravskoslezském kraji v poledních letech zvýšila na téměř 340 tisíc tun ročně. Toto množství výrazně převyšuje stávající kapacitu spalovny, která je aktuálně 25 tisíc tun ročně. Kromě samotné produkce musíme počítat i s odstraňováním starých ekologických zátěží a sanacemi, nicméně řešení musí být maximálně ekologické.

„Odpůrci spalovny často nechtějí slyšet nezpochybnitelná fakta a nechávají se strhnout emocemi. Neumím si představit, že by se v našem regionu nebezpečný odpad někde ukládal a čekal, až si s ním poradí příští generace. To svým dětem prostě nemůžeme udělat.

Nebezpečný odpad se zlikvidovat musí, jiné řešení nevidím. Musíme ale pohlídat, aby nová zařízení využívala nejmodernější technologie a kompenzačními opatřeními zaručila, že nenavýší emise škodlivin do ovzduší. A opakuji, že důrazně trváme na tom, aby se u nás zpracovával pouze odpad, který si my sami vyprodukujeme,“ zdůraznila náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ