Moravskoslezský kraj nedovolí ani gram škodlivin navíc

| autor: Moravskoslezský kraj0

Moravskoslezský kraj nedovolí ani gram škodlivin navíc

„Záměr rozšíření spalovny nebezpečných odpadů v Ostravě-Mariánských Horách vyvolává bouřlivé diskuze. Rozumím lidem, že chtějí dýchat co nejčistější vzduch, já sama mezi ně patřím.

Krajská samospráva důrazně vyžaduje, aby případným navýšením kapacity spalovny nedošlo k nárůstu emisí vypouštěných do ovzduší. Také nechceme připustit, aby se k nám do regionu vozil cizí odpad,“ uvedla náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová.

Dodala, že je nutné si uvědomit, že produkce nebezpečných odpadů se v Moravskoslezském kraji v poledních letech zvýšila na téměř 340 tisíc tun ročně. Toto množství výrazně převyšuje stávající kapacitu spalovny, která je aktuálně 25 tisíc tun ročně. Kromě samotné produkce musíme počítat i s odstraňováním starých ekologických zátěží a sanacemi, nicméně řešení musí být maximálně ekologické.

„Odpůrci spalovny často nechtějí slyšet nezpochybnitelná fakta a nechávají se strhnout emocemi. Neumím si představit, že by se v našem regionu nebezpečný odpad někde ukládal a čekal, až si s ním poradí příští generace. To svým dětem prostě nemůžeme udělat.

Nebezpečný odpad se zlikvidovat musí, jiné řešení nevidím. Musíme ale pohlídat, aby nová zařízení využívala nejmodernější technologie a kompenzačními opatřeními zaručila, že nenavýší emise škodlivin do ovzduší. A opakuji, že důrazně trváme na tom, aby se u nás zpracovával pouze odpad, který si my sami vyprodukujeme,“ zdůraznila náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Nadace partnerství
Partner - SOVAK