2/2023

Ministr Mládek jednal v Lucemburku o budoucnosti dohody CETA

| autor: Tisková zpráva MPO0

Ministr Mládek jednal v Lucemburku o budoucnosti dohody CETA

Ministři obchodu členských států EU se dnes sešli v Lucemburku, aby diskutovali o podepsání Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi Kanadou na jedné straně a EU a jejich členských států na straně druhé (CETA).

25 členských států bylo připraveno dohodu na Radě pro obchod podepsat. Přetrvávající výhrady Belgie, Rumunska a Bulharska však definitivní rozhodnutí o podpisu opět oddalují.

"Mrzí mě, že jsem nemohl CETA za Českou republiku dnes podepsat. Je to moderní a pokroková dohoda, která odráží naše společné hodnoty s Kanadou, a může přinést prosperitu našim občanům," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

"CETA se zároveň může stát skvělým vzorem pro budoucí dohody. Dává jasný signál, že EU nezapomíná při prosazování svých ekonomických zájmů na vysoké životní standardy svých občanů," dodal ministr.

V reakci na otázky německého ústavního soudu přijala Rada ve formátu ministrů pro obchod prohlášení, že pokud ratifikace CETA definitivně selže, bude ukončeno její předběžné dodržování.

V okamžiku, kdy bude formálně potvrzeno již dojednané řešení vízové problematiky, jsou Bulharsko a Rumunsko připraveny k podpisu CETA. Jedinou přetrvávající překážkou je tak chybějící mandát k podpisu dohody v Belgii, kde dohodu podporují Flandry, naopak Valonsko s podpisem nesouhlasí.

"Tím, že schválíme CETA, ještě neschvalujeme TTIP. Zachováme si ale možnost o TTIP a dalších dohodách jednat," uzavřel ministr Jan Mládek.

CETA bude předmětem jednání Evropské Rady, která se koná ve dnech 20. a 21. října 2016. Podpis dohody je plánován na summit EU-Kanada dne 27. října 2016.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP