1/2024

Ministr Havlíček vystoupil v Brně k Iniciativě Průmysl 4.0 a jednal se zástupci jaderných firem z regionu

| autor: MPO0

Ministr Havlíček vystoupil v Brně k Iniciativě Průmysl 4.0 a jednal se zástupci jaderných firem z

Hlavním tématem konference na Vysokém učení technickém v Brně, která se konala pod záštitou MPO, byly možnosti aktivního zapojení firem, institucí a zejména veřejných vysokých škol do konceptu Průmysl 4.0. Konference se zabývala materiálem Iniciativa Průmysl 4.0, na jehož zpracování se významnou měrou podílelo Ministerstvo průmyslu a obchodu a který vláda schválila v loňském roce.

Velice oceňuji práci všech členů výboru Průmysl 4.0. Osobně bych chtěl poděkovat profesoru Vladimíru Maříkovi, který společně se svými kolegy aktivně uchopil problematiku Průmyslu 4.0 a pomohl ji dostat do vědomí odborné i laické veřejnosti,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Nyní je důležité zformulovat výstupy z dnešního semináře, které budou důležitým podkladem pro výzvu zaměřenou na technologie Průmyslu 4.0. Vyhlášení této výzvy je plánováno během září a je na ní vyčleněno půl miliardy korun,“ doplnil Jiří Havlíček.

Upozornil rovněž na to, že pro zavádění aktivit a prvků Průmyslu 4.0 do praxe jsou nejdůležitějším faktorem především lidé. „Brněnská VUT má moji plnou podporu v rozvoji Průmyslu 4.0., zejména v přípravě a výchově lidí, kteří jsou v celém procesu naprosto klíčoví,“ dodal ministr Havlíček.

 Dalším bodem dnešního pracovního programu ministra Jiřího Havlíčka v Brně byla jeho účast na kulatém stole se zástupci firem jaderného průmyslu Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Zdůraznil důležitost výstavby nového jaderného zdroje pro budoucí bezpečnost a dostupnost české energetiky a upozornil na významnou roli a možnosti českých výrobců v tomto průmyslovém odvětví.

„Projekt nového jaderného zdroje je důležitý nejen z hlediska náhrady dožívajících elektráren, ale i z hlediska zajištění energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Pokud chceme s projektem nového jaderného zdroje uspět, musíme zvládnout celý složitý proces přípravy projektu, samotnou výstavbu a následný provoz.

Současně ale musíme udržet kompetence našeho průmyslu, aby se mohl tohoto projektu účastnit,“ uvedl v rámci kulatého stolu ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA