2/2023

Měření mikroplastů v oceánech jsou zkreslená, může jich tam být víc, než se očekávalo

| autor: Tereza Kazdová| zdroj: voda-portal.sk0

7825968422_5e20118f5a_c.jpg
zdroj: flickr.com

Barcelonští výzkumníci upozorňují, že odhady týkající se znečištění moří drobnými plastovými částečkami, mohou být problematické. Současné metody měření výskytu mikroplastů jsou totiž nedostatečné a příliš různorodé.

Nedostatečné měření

Vědci z Institutu environmentálních věd a technologií na Autonomní univerzitě v Barceloně došli k závěru, že současné poznatky o znečištění mořských ekosystémů mikroplasty omezuje přílišná rozmanitost vědeckých postupů, které se ke studiu tohoto environmentálního problému používají.

Barcelonský tým analyzoval, jaký výzkum byl dosud proveden s cílem změřit množství mikroplastů na pobřeží i na otevřeném moři v rámci Středozemního moře – v jeho povrchové vrstvě, ve vodním sloupci i v sedimentech.

Ze závěrů studie, která byla zveřejněna v časopise Environmental Pollution, vyplývá, že výskyt mikroplastů ve Středozemním moři je pravděpodobně vyšší, než se odhadovalo, ale zažité metody měření nedokážou přítomnost všech plastových částeček zaznamenat.

Nové odvětví a těžko stanovitelné metody

Stále více pozornosti se dostává tématu znečištění mikroplasty a potenciálních hrozeb, které mohou představovat pro ekosystémy. Středozemní moře je jednou z oblastí, kde se hromadí obrovské množství plastů.

Míra znečištění je zde podobná jako ve Velkém pacifickém koši, tedy v plovoucí odpadové skvrně nacházející se v Tichém oceánu, o které se mluví jako o sedmém kontinentu. Velká hustota populace Středomoří a dynamičnost mořského prostředí přispívají k tomu, že plovoucí plasty se zachytávají v povodí a nepronikají masově do Atlantského oceánu. Vědecké odvětví, které se zabývá touto problematikou, je relativně nové a metody se neustále vyvíjejí. Proto je zatím obtížné posoudit, které postupy jsou nejvhodnější.

„Plastových materiálů existuje velké množství a jsou velmi různorodé, což komplikuje stanovení standardního rámce, v jehož rámci by bylo možné analyzovat všechny plasty stejným způsobem,“ říká výzkumnice Laura Simon, která působí na Autonomní univerzitě v Barceloně a je hlavní autorkou studie.

Menší částice nelze zachytit

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP