1/2024

Lithium je obrovská šance pro region a celé Česko, uvedl premiér

| zdroj: vlada.cz0

02 Ko____any2
zdroj: vlada.cz

Premiér Petr Fiala s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem diskutoval na pracovním jednání se starosty obcí v okolí plánovaného lithiového parku.

Předseda vlády navštívil Košťany, kde se uskutečnilo pracovní jednání se starosty obcí, kterých se týká těžba lithia. Se zástupci obcí diskutoval společně s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem o přínosech projektu pro region, ale i obavách místních obyvatel. „Moje vláda je první, která je připravena jednat a hledat takové řešení, které bude výhodné pro kraj i okolní obce a zároveň umožní využití tak zásadních zásob lithia, které tady máme k dispozici,“ uvedl předseda vlády. Zdejší ložisko lithia obsahuje totiž kolem tří procent světových zásob této suroviny, která je klíčová pro výrobu baterií.

Chápu, že z takto velkého projektu mohou mít lidé obavy, obzvlášť, když jde o těžbu, kterou je Ústecký kraj dodnes poznamenán. Já ale věřím, že jsme schopni se dohodnout tak, že budou nakonec všichni spokojeni a Ústecký kraj i Česko se díky tomu stane lithiovou velmocí Evropy.“ Řekl premiér a dodal, že kraj má potenciál k získání celého výrobního řetězce.

Od těžby, přes zpracování, výrobu baterií až po výrobu elektroaut. Mimochodem, jedna z lokalit pro umístění gigafactory pro výrobu baterií je i nadále v Prunéřově, tedy tady v regionu.Nechceme tady pouze vytěžit lithium a dál se o nic nestarat,“ upřesnil premiér, který se z Košťan následně přesunul do Újezdečku, kde se plánuje projekt produkce a zpracování lithia. Ten plánuje v ČR společnost Geomet, kterou většinově vlastní Skupina ČEZ.

Za účelem dobré komunikace a spolupráce dnes uzavřely Skupina ČEZ a Geomet memorandum s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) o spolupráci ve vzdělávání a rekvalifikaci odborné pracovní síly v bateriovém řetězci v Ústeckém kraji. Cílem je tak dlouhodobá spolupráce při přípravě a realizaci projektů v Ústeckém kraji, ve kterém dojde v souvislosti s transformací uhelných regionů k největší proměně a útlumu činností v energetickém sektoru od těžby a zpracování uhlí až po výrobu elektřiny a tepla. „Jsem přesvědčen, že toto je obrovská šance pro celý ústecký region a pro celé Česko. Nesmíme ji promarnit,“ zakončil premiér Petr Fiala.

Ještě před jednáním vlády, které se tentokrát konalo v kadaňském kulturním domě Střelnice, se předseda vlády setkal se starostou města Janem Losenickým. Spolu řešili hlavně lokální témata.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling