1/2023

Kupovat elektřinu na burze v Lipsku, nebo platit za vlastní přímo?

| autor: Pavel Mohrmann1

Pavel Mohrmann
zdroj: redakce

Ceny energií rostou. Věta, kterou čteme a slýcháme den co den ve všech možných médiích. Odborníci hledají řešení, jak z toho ven. Zdá se ale, že energie už asi nikdy levnější nebude.

V případě elektřiny se různí názory na to, zda kupovat elektřinu na burze, či si dodávat vlastní na přímo. Někteří veřejně proti burze vystupují. Mechanismus vypadá tak, že náš výrobce nabízí na burze elektrickou energii a může se stát, že si ji český zákazník koupí. Takže česká energie jde do českých rukou přes Lipsko. A ono to tak mnohdy asi i je.

Je pravdou, jak tvrdí někteří, že cena každého produktu má šanci být nejnižší v případě, že do samotné obchodní transakce nevstupuje žádný prostředník či dokonce více prostředníků. Někteří odborníci přisuzují účast našich výrobců na burze v Lipsku snahou o maximalizaci zisku.

Kouzlo burzy v ideálním případě ale spočívá v tom, že zde nabízí svůj produkt více výrobců schopných vyrobit elektřinu v různé době různě draze. Takže se dá říci, že naše účast na lipské burze je motivována čistou ekonomickou realitou. „V době, kdy trh funguje, tedy za normálních podmínek, které tu byly posledních 30 let, bylo a opět bude výrazně levnější burzu využívat,“ říkají někteří odborníci z prostředí energetiky.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Otázka není tak těžká. Národní školák by ji zvládnul po 1 minutě, kdyby mu někdo sdělil ty ceny za něco a za ono. Prodej na Lipskou burzu je patrně součást pravidel spolupráce v EU všech členských států. Tedy je to divné, ale je to projev solidarity v různých oblastech koordinace výroby a prodeje. V elektřina na tom ztrácíme miliardy týdně. Je to adekvátní ostatním kontaktům a podporám? Zajisté již není. Ale to je přece úkol ministra Síkely, aby toto jasně a přehledně vysvětlil občanům i firmám. Proč to neudělá, vždyť to zajímá kdekoho! Neumí to, neví fakta, neví čísla?

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS