2/2022

Kritizované plasty hrají důležitou roli při snižování emisí skleníkových plynů

| autor: Martina Jandusova0

tomato-gbe4416e8e_640
zdroj: pixabay

V nedávné zprávě se americká konzultační firma McKinsey zaměřila na to, jak si stojí plasty v porovnání s nejpoužívanějšími alternativami s ohledem na produkci emisí skleníkových plynů. Výsledky jsou poměrně překvapivé.

"Za posledních několik let jsme publikovali více než 15 článků na téma udržitelnosti obalů, z čehož nám vyplynulo, že žádný obal (například plast, sklo, kov nebo papír) není absolutní špičkou ve všech atributech udržitelnosti obalů. Druhy obalů mají své pozitivní i negativní atributy, které se liší udržitelností, aplikacemi a regionem," vysvětluje konzultační firma.

Plasty jsou nejhorší?

Plasty mají velmi špatnou pověst, přičemž jsou předmětem častých debat kvůli odpadům v moři nebo své recyklovatelnosti. Moc často se už ale nehovoří o potenciálních pozitivních stránkách plastů, jako je snížení kazivosti potravin nebo snížení emisí skleníkových plynů. Právě emisemi se v nedávné zprávě podrobně zabývá konzultační firma McKinsey.

Zpráva zkoumá, jaký je celkový příspěvek plastů k emisím skleníkových plynů ve srovnání s alternativami. Zaměřuje se na celý životní cyklus produktu (LCA, od kolébky do hrobu) a dopady používání. "Naším cílem je přispět k dialogu při výběru materiálů a rozšířit základní fakta pro rozvíjející se diskusi o plastech," říká McKinsey.

Analýza je založena na datech, která byla sesbírána v USA v roce 2020. Výzkumníci se zaměřili na příklady z pěti sektorů, které se vyznačují nejvyšší spotřebou plastů – obaly, spotřební zboží, stavebnictví, textil a automobilový průmysl – přičemž představující přibližně 90 % celosvětového objemu plastů. Vybrány byly také reprezentativní aplikace, v rámci kterých je možné si vybrat mezi plasty a jejich alternativami.

Plasty předčí své alternativy

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia