1/2021

Konference IQRF Meetup: Úspory jsou budoucností

| autor: Pavel Mohrmann0

20210915_101006.jpg
zdroj: iqrfalliance.org

Dne 15. 9. 2021 proběhla v Centru města budoucnosti CIIRC v Dejvicích konference IQRF Meetup 2021, na které členové IQRF Alliance představili nové technologie, produkty a další inovativní řešení týkající se chytrých budov, měst, zemědělství a průmyslu.

Setkání zahájil on-line pozdravem architekt Michal Postránecký z Českého institutu informatiky a kybernetiky ČVUT. Slovo pak moderátorka celé akce Ivona Spurná předala Vladimíru Šulcovi, který za IQRF Allianci souhrnně představil nové trendy v IQRF technologiích.

Společným jmenovatelem prezentací činností zúčastněných členů byly v drtivé většině úspory. Jak energií, tak strategických surovin, ke kterým se již zcela jistě počítá i voda.

Hospodaření s vodou zaměřené především na veřejný sektor a municipality představila firma Sanela. Zástupce firmy Pavel Rybka hovořil o nové technologii splachování pisoárů, zmínil IQRF dálkovou komunikaci s řízením provozu, která splňuje náročné požadavky na úsporu energií.

Zdůraznil požadavky na úspory vody a představil řešení na úsporu nákladů na ohřev teplé vody, bezdotykový provoz zařízení. Dále zmínil bezdotykové snímače kontrolující spotřebu vody, řešení napasovaná přímo na míru konkrétních budov. Ukázal také příklady instalací v obchodním centru, které je osazené dávkovači mýdla se senzory kontroly naplněnosti. Sanitární zařízení je tak možno sledovat z hlediska jejich využití a propojit s úklidem v daných místnostech včetně doplňování spotřebovaných toaletních potřeb.

Dalším z mnoha přednášejících byl Michal Valný ze společnosti Logimic. Ten plénu představil technologii „Logimic Light“, za níž se skrývá řízení veřejného osvětlení. Chytré řízení osvětlení sleduje více faktorů, které může zabezpečit úsporu energií, což znamená i snížení provozních nákladů na veřejné osvětlení. Jako příklad dobré praxe byla prezentována instalace v obci Jenišov u Karlových Varů, kde jsou informace z desítek senzorů svedené do gateway, vše se vyhodnocuje a řídí vzdáleně. Systém reportuje operátorům jak okamžitý stav veřejného osvětlení, tak statistiky a chování soustavy za určitou časovou periodu. Hodnotí se například intenzita osvětlení, světelné profily, spotřeba, reportování poruch a další.

Konference představila více chytrých řešení, jejichž prezentace jsou dostupné zde (Novinky - IQRF Meetup - fotografie a prezentace - IQRF Alliance).

Za organizací akce stojí IQRF Alliance - otevřená mezinárodní aliance IoT (včetně designových domů, výrobců, poskytovatelů cloudu, telekomunikačních operátorů, systémových integrátorů, výzkumných a inovačních center, technických středních škol a univerzit) s posláním dodávat bezdrátová zařízení a IoT řešení založená na technologii IQRF.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace