2/2023

Komentář SP ČR k vývoji HDP

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

Komentář SP ČR k vývoji HDP

V prvním čtvrtletí 2017 byl meziroční růst českého HDP 2,9 %. Tomuto růstu nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, jehož přidaná hodnota meziročně vzrostla o 3,9 %. Celkově se zpracovatelský průmysl na růstu přidané hodnoty české ekonomiky podílel cca 44 procenty.

Za růstem HDP již tradičně stojí silný český průmysl a úspěšný export. Díky tomu roste i zaměstnanost. Ta je již několik měsíců rekordní a naše podniky v dalším růstu omezuje nedostatek lidí. Příliš pozitivní pohled také nedávají výsledky investic, které jediné meziročně klesly.

Dobře sice vyznívají šetření Svazu, že firmy v investicích pokračují a plánují pokračovat. Celkově by ale Česká republika potřebovala mnohem silnější investiční aktivitu,“ komentuje aktuální stav ekonomiky prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Všechny základní kategorie odvětví meziročně rostly. Výjimku představuje stavebnictví, u kterého přetrvává negativní vývoj. Meziročně došlo k poklesu o 4,9 %, byť oproti minulému čtvrtletí je zde růst o 3,3 %. Pozitivně se do celkového výsledku kromě rostoucího odvětví výroby motorových vozidel a navazujících odvětví promítlo také například obnovení produkce v chemickém průmyslu.

Hlavním tahounem byl z pohledu výdajové struktury zahraniční obchod, který má 1,7 p.b. příspěvek na zmíněném 2,9% růstu HDP. Podle ČSÚ byl rostoucí vývoz realizován především v oblasti dopravních prostředků, z čehož těžila i navazující průmyslová zpracovatelská odvětví.

Podle dat ČSÚ můžeme očekávat, že predikce pro celý rok 2017 budou naplněny. Ministerstvo financí očekává pro celý rok 2017 růst HDP 2,5 %, ČNB dokonce 2,9 %, Svaz průmyslu a dopravy ČR počítá s 2,6% růstem.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP