2/2023

Jižní Korea nahradí své dva nejstarší uhelné bloky elektrárnou na LNG

| autor: Jiří Salavec| zdroj: oenergetice.cz0

coal-fired-power-station-g2d38a7480_640.jpg
zdroj: pixabay

Jižní Korea uzavřela své dva nejstarší uhelné bloky s instalovaným výkonem 500 MW po 48 letech provozu. V rámci dekarbonizace slíbil korejský prezident, že během jeho funkčního období odstaví deset uhelných bloků. Místo odstavených bloků má vyrůst elektrárna na LNG, které se v současné době podílí na výrobě elektřiny v zemi asi z 25 %. 

Jihokorejský ministr energetiky na sklonku loňského roku slavnostně uzavřel dva bloky nejstarší uhelné elektrárny Honam. Bloky Honam 1 a 2, každý s instalovaným výkonem 250 MW, byly v provozu od roku 1973. Na jejich místě má nově vyrůst elektrárna na LNG.

"Lokalita Honam bude transformována na ekologický energetický komplex se dvěma elektrárnami na LNG a vodíkovými palivovými články," uvedlo jihokorejské ministerstvo. Uhelné elektrárny představují v současné době asi 40% podíl na výrobě elektřiny, následované jadernou energií s 30 %. Plynové elektrárny na LPG se pak na výrobě elektřiny podílí z 25 %, zbytek tvoří obnovitelné zdroje. Celkem Jižní Korea disponuje 53 uhelnými bloky.

Uhlíková neutralita v roce 2050

Jihokorejská vláda cílí na dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050. Odstavování uhelných elektráren podporuje i samotný prezident země Moon Jae-in. Ten slíbil, že během jeho funkčního období, které začalo 2017, odstaví země 10 uhelných bloků. S elektrárnou Honam bylo toto naplněno a odstaveno celkem přes 3,3 GW uhelného výkonu.

"V rámci svého dlouhodobého plánu má Jižní Korea za cíl do roku 2034 zcela vyřadit z provozu 24 stárnoucích uhelných elektráren, což je součástí úsilí o postupné ukončení spotřeby uhlí na výrobě elektřiny do roku 2050," dodává ministerstvo.

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že za rok 2019 země vyprodukovala 701,3 milionů megatun skleníkových plynů, což je meziročně o 3,5 % méně. Z velké části pomohlo snížení emisí elektráren o téměř 20 milionů megatun skleníkových plynů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP