1/2024

Je zbytečné evidovat přenosné baterie jako odpad a platit za jejich likvidaci odpadářským firmám

| autor: Pavel Mohrmann0

Je zbytečné evidovat přenosné baterie jako odpad a platit za jejich likvidaci odpadářským firmám

Některé baterie se dokonce vykupují

Z hlediska definice zpětného odběru přenosných baterií je jedno, zda použité baterie vrací občan - spotřebitel nebo firma. Zákon o odpadech do této činnosti, tedy zpětného odběru baterií, zahrnuje všechny konečné uživatele.

Je proto zbytečné, aby firmy i nadále evidovaly použité přenosné baterie jako odpad a platily za jejich často poměrně neodbornou likvidaci odpadářským firmám.

ECOBAT poskytuje firmám technické vybavení, odvoz nashromážděných baterií a jejich následnou recyklaci přesně v souladu s legislativními požadavky. Od firem nevybírá žádné poplatky a některé typy baterií ECOBAT dokonce vykupuje.

Kolektivní systém ECOBAT stále častěji nachází ve větších firmách ochotu umožnit odevzdávání použitých baterií i svým zaměstnancům, kteří pak využívají sběrných boxů na recepcích nebo ve vrátnicích.

Podíl firem na zpětném odběru

Téměř 30% přenosných baterií, které byly vybrány v první polovině letošního roku pochází od firem.

"Nejvíce baterií získáváme od firem, které se specializují na servisní činnost počítačů, elektronických zabezpečovacích systémů nebo na výkup kovonosných odpadů. Mezi naše dlouhodobé partnery však patří i firmy z oblasti energetiky, dopravy, větší administrativní centra a podobně," říká ředitel kolektivního systému ECOBAT, Petr Kratochvíl.

Spolupráce s ECOBAT je jednoduchá

Stačí napsat mail nebo zatelefonovat či kontaktovat některého z regionálních zástupců. V další fázi se zhodnocuje sběrový potenciál, možnosti rozmístění sběrných nádob a nejvhodnější logistické zajištění. Následuje podpis jednoduché smlouvy nebo jen registračního formuláře a zhruba do měsíce může být vše připraveno a sběr baterií zahájen.

Je to výhoda pro všechny firmy

Pokud bude firma využívat kolektivní systém ke zpětnému odběru přenosných baterií zjednoduší si evidenci. Nemusí je vést evidenci odpadu.

Za odvoz a zpracování vyřazených baterií nemusí platit a v některých případech mohou získat i finanční odměnu.

Firma může získat od společnosti certifikát o jejich příspěvku k úsporám primárních surovin, mohou si zpětný odběr přenosných baterií dát do plánu zlepšování svého environmentálního profilu v rámci EMAS nebo ISO 14 000.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP