1/2023

Je nutné harmonizovat pravidla pro výpočet recyklovaného obsahu. Jenomže jak?

| autor: Martina Jandusova0

tanvi-sharma--4bD2p5zbdA-unsplash
zdroj: unsplash.com

Evropské asociace apelují na Evropskou komisi, aby stanovila jednotná harmonizovaná pravidla pro výpočet recyklovaného obsahu. Jinak podle nich nebude možné plasty chemicky recyklovat ve velkém měřítku.

Chemická recyklace umí zpracovat takové druhy plastového odpadu, se kterými si mechanická recyklace nedokáže poradit. Plastový odpad se během chemických procesů mění na surovinu vhodnou pro výrobu nových plastů. Například obalů citlivých na kontakt, mezi které patří potravinové a nápojové obaly, obaly pro léčiva nebo kosmetiku či automobilové součástky a stavební výrobky.

Pravidla jsou potřeba ještě letos

K tomu, aby mohla chemická recyklace začít fungovat ve velkém měřítku, je zapotřebí, aby Evropská komise ještě během letoška stanovila jasná harmonizovaná pravidla pro výpočet recyklovaného obsahu ve výrobcích. Usuzuje tak alespoň asociace Chemical Recycling Europe (CRE), který společně s 30 dalšími evropskými asociacemi, zastupujícími evropský hodnotový řetězec plastů, poslala Evropské komisi společný dopis, v němž žádá o urychlené přijetí unijního harmonizovaného pravidla.

Průmysl na unijní pravidla tlačí proto, že může totiž trvat několik let, než zařízení získají všechna potřebná povolení, postaví se a uvedou do provozu. Nedávno navržená revize směrnice o obalech a odpadech z obalů navíc stanovuje poměrně ambiciózní cíle pro chemickou recyklaci pro roky 2030 a 2040, které nebude snadné splnit.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS