Reklama

13. 12. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Jak komentuje novelu vyhlášky č. 294/2005 MŽP?

Parametr výhřevnosti je jeden z možných kritérií. Proč se dle vyhlášky vztahuje jen na výměty z třídících linek a není obecný pro všechny odpady? Proč je tento parametr tak nízký, že odpad sám nehoří bez vnějšího dodání energie?

Základním cílem změny ve vyhlášce č. 294/2005 Sb. (č. 387/2016 Sb.), která souvisí s nastavením parametrů pro výstupy z úpravy odpadů je, aby při úpravě směsných komunálních odpadů byly z odpadu, který bude směřovat na skládku skutečně vytříděny všechny využitelné složky.

Jedná se o zásadní předpoklad pro naplňování strategie k omezování skládkování odpadů v České republice. K odklonu využitelných odpadů ze skládek bylo nutné zpřísnit podmínky a parametry pro odpad, který může být ukládán na skládky, a to snížením hodnoty výhřevnosti ukládaného odpadu z 8 na 6,5 MJ/kg v sušině.

Hodnota výhřevnosti výstupu z úpravy odpadů nastavená ve vyhlášce odpovídá velmi složitě vyjednanému kompromisu během meziresortního připomínkového řízení. To, že je tento požadavek vztažen pouze na výstup ze zařízení na úpravu odpadu, a nikoliv na všechny odpady, je dáno tím, že pro odpady, které by nevyhověly tomuto parametru, neexistuje v současné době jiný způsob zpracování než jejich uložení na skládku. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372