2/2023

Izrael navyšuje těžbu zemního plynu, dodávat jej chce i do Evropy

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

international-2681369_640.jpg
zdroj: pixabay

Izrael plánuje v následujících letech výrazně navýšit těžbu zemního plynu, přičemž značná část z nové těžby by mohla skončit na evropském trhu, který aktuálně hledá alternativní dodávky pro snížení závislosti na ruském plynu. V tomto případě se nicméně nebude jednat o krátkodobé řešení, jelikož nové dodávky by podle tamní vlády mohly Evropě pomoci nejdříve v roce 2024.

Izrael podle agentury Reuters těženým plynem v aktuální době nezásobuje pouze domácí trh, ale rovněž část své těžby vyváží do sousedního Egypta a Jordánska. Velká část z plánovaného navýšení produkce by však měla putovat na evropský trh. Podle agentury Reuters země v současnosti těží zhruba 20 miliard metrů krychlových plynu ročně, díky rozšíření stávajících polí a otevírání nových by však těžba mohla vzrůst na 40 miliard kubíků, tedy dvojnásobek.

„Doufáme, že se nám podaří vytvořit relativně rychle fungující proces a již během tohoto léta dosáhnout rámcové dohody,“ uvedl dle agentury Reuters Lior Schillat, generální ředitel izraelského ministerstva energetiky při příležitosti jeho nedávné návštěvy vrtné lodi nad polem Karish, které se nachází zhruba 90 km od pobřeží země a jehož provoz by měl být zahájen ještě v letošním roce.

Dohody tohoto typu jsou dle Schillata často zprvu uzavírány mezi vládami zemí, poté se finalizují v rámci privátního sektoru. Těžba z nových polí by dle něj nepomohla Evropě při hledání alternativních dodávek k ruskému plynu dříve než v roce 2024, dále rovněž neuvedl, které konkrétní evropské země či energetické skupiny by mohly být do těchto vyjednávání zapojeny.

Kromě těžby samotné bude nutné vyřešit, jak plyn z Izraele do Evropy dostat. Nabízí se několik možností, včetně dodávek plynu do zkapalňovacích terminálů v Egyptu, výstavby plovoucího zkapalňovacího terminálu pro přímý export LNG z Izraele či výstavby plynovodů. V případě plynovodů by se Izrael mohl napojit na soustavu Turecka nebo by mohl být vybudován delšího plynovod EastMed, který je již delší dobu ve stádiu přípravy, ale vzhledem k vysokým nákladům na jeho realizaci prozatím ještě nedošlo.

„Izrael musí jednat co možná nejrychleji, jelikož okno pro uzavření kontraktů, aby se stal významným dodavatelem plynu do Evropy, bude otevřené pouze po omezenou dobu,“ uvedla podle agentury Reuters konzultantka v sektoru plynárenství Gina Cohenová v reportu, který prezentovala jak izraelskému ministerstvu zahraničí, tak Evropskému parlamentu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP