1/2024

Ikea investuje do závodu na recyklaci plastů

| autor: Radovan Potočár0

Ikea investuje do závodu na recyklaci plastů

Po tom, co Ikea už dříve koupila lesy v Rumunsku a na Pobaltí či větrné farmy v Polsku, nyní investuje do závodu na recyklaci plastů v Nizozemsku.

Švédskému nábytkářskému gigantu by takové rozšiřování kontroly nad dodavatelským řetězcem mohlo pomoci dosáhnout cíle udržitelnosti, které si Ikea sama stanovila. Společnost se chce zaměřit především na to, aby nepodporovala nelegální odlesňování a omezila tvorbu plastového odpadu.

K podobným krokům v minulých letech přistoupily i další globální společnosti. Apple investoval do lesa ve Spojených státech, aby si zajistil vlastní dodávky papíru z udržitelných lesů. Google a Amazon se zas rozhodly pro investice zejména do obnovitelných zdrojů energie.

Do 2020 jen recyklované či recyklovatelné plasty

Nejnovější "environmentální investice" švédské nábytkářské společnosti bude směřovat do Holandska. Ikea plánuje koupit minoritní 15 procentní podíl v Morssinkhof Rymoplast, nizozemském závodě na recyklaci plastů. Provoz produkuje ročně asi 220 000 tun recyklovaného materiálu.

Ikea neodkupuje podíl v nizozemské recyklační firmě náhodou. Společnost se zavázala, že do roku 2020 budou všechny její plastové produkty buď přímo pocházet z recyklovaných a/anebo plně recyklovatelných plastů.

"Je to naše první investice do recyklačního průmyslu, takže v tomto bodě je to pro nás opravdu hlavně příležitost pochopit, jakým způsobem je možné získávat vysoce kvalitní plasty potřebné pro výrobu našich produktů," řekla Pia Heidenmark Cook, ředitelka pro udržitelnost Ikea, pro The Guardian.

Podle vyjádření Jokoba Rehma, profesora průmyslové ekonomie, pro The Guardian, však mohou být pohnutky za rozhodnutím nábytkářského gigantu investovat do recyklace i velmi pragmatické. Tím, že společnost ukáže vůli více využívat recyklované materiály, může oslabit hlasy volající po přísných regulacích, které by pro nábytkářskou síť představovaly ještě vyšší náklady.

Prodávají linku z recyklovanýh lahví

Obchodní řetězec nedávno poprvé použil novou plastovou fólii na předních dvířkách nábytku. Spolu s italskou dodavatelskou společností 3B vyvinuli plastovou fólii, která tvoří přední část povrchu dvířek. Na zakrytí povrchu ze zpětně získaného dřeva o rozměrech 40x80 cm výrobce použil zhruba 25 půllitrových PET lahví.

"Potřebujeme se zlepšit v inteligentním využívání zdrojů planety. Naší ambicí je zvýšit podíl recyklovaných materiálů v produktech,"uvádí Anna Granathová, manažerka pro vývoj produktů IKEA.

Kromě investic do recyklace, největší výrobce nábytku na světě plánuje v nejbližších letech stamilionové investice i do obnovitelných zdrojů energie. Švédská společnost tak chce snížit svou uhlíkovou stopu a zvýšit účinnost používaných energií.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP