2/2023

Identifikátor PID a systému obchodování s emisemi

| zdroj: IRZ0

pexels-pixabay-221000.jpg
zdroj: pexels

Problematika IRZ je historicky spjata s problematikou integrované prevence a omezování znečištění (IPPC). Na počátku zavádění těchto dvou agend na úrovni ČR dokonce sdílely jeden předpis, což je i nadále patrné na názvu zákona o integrované prevenci (Zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a o omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci), ve znění pozdějších předpisů).

To již neplatí a IRZ má od roku 2008 již svůj samostatný zákon (zákon o IRZ a ISPOP) a příslušný prováděcí předpis (nařízení vlády o IRZ). Avšak tím vzájemná provázanost nezanikla. Ač se v některých ohledech předpisy liší - zejména lze zmínit výčet dotčených činností, který není zcela totožný, je důležité mít k dispozici provázanost těchto dvou úrovní - tj. provozoven (IRZ/E-PRTR) a zařízení (IPPC). A právě k tomu poslouží tzv. PID identifikátor. Konkrétně se jedná o identifikátor uvedený v informačním systému integrované prevence (IS IPPC).

Kód je dvanáctimístný a vždy začíná písmeny "MZP". Zbytek kódu je libovolná kombinace čísel a písmen (bez diakritiky). Vždy se musí uvádět kód, pod kterým je veden základní pohled na příslušné zařízení v IS IPPC. Vezměme si např. tento kód - MZPR98EJKZ5Y. Tento kód odkazuje na samotné zařízení a pokud by byl vložen třeba i do standardního vyhledávače, byl by zobrazen i odkaz na základní stránku zařízení. Vezměme si jiný kód - MZPXXFCS0QG8.

Tento kód souvisí také s tímto zařízením, ale identifikuje nám pohled na samotné integrované povolení pro toto zařízení, a to tudíž není správný kód, který by měl být případně zadán při ohlašování do IRZ za danou provozovnu. V IS IPPC má každý dokument svůj kód a je nutné vždy zvolit ten správný. A pokud jedna provozovna má více než jedno integrované povolení? I na tuto skutečnost je myšleno a je možné zadat více PID kódů.

Dalším povinným údajem je identifikátor systému obchodování s emisemi. Tato záležitost se týká poměrně omezeného počtu ohlašovatelů a lze předpokládat, že budou vědět, jaký údaj bude nutné zadat. Tuto problematiku zde nebudeme podrobně rozebírat. Ale pokud by někoho zajímala více, podrobnosti lze dohledat třeba na stránkách Ministerstva životního prostředí.

Na závěr je možné snad ještě zmínit, že i pro ohlašovací rok 2021 bude k dispozici od CENIA manuál pro vyplnění hlášení, kde na tyto nové povinnosti bude také upozorněno.

V návaznosti na předchozí aktualitu, která se týkala nutnosti zadávání objemu výroby od ohlašovacího roku 2021, si v dnešní aktualitě probereme další nové povinnosti ohlašovatelů do IRZ. Tentokrát se podíváme na identifikátor PID a identifikátor systému obchodování s emisemi. Začněme prvním z nich.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP