2/2023

Hlavní tendence průmyslu a zahraničního obchodu v roce 2016 a úvahy o dalším vývoji

| autor: Tisková zpráva MPO0

Hlavní tendence průmyslu a zahraničního obchodu v roce 2016 a úvahy o dalším vývoji

Česká ekonomika se nachází v dobré kondici a vše nasvědčuje tomu, že by i letos měla pokračovat v solidním růstu. Jejímu vývoji v roce 2016 napomáhalo příznivé ekonomické prostředí odrážející optimistickou náladu napříč celým hospodářstvím.

Dařilo se exportu, který realizoval rozhodující část domácí produkce na náročných zahraničních trzích, zejména zemí Evropské unie. Situace v tomto teritoriu nebyla jednoduchá, protože Unie se musela vyrovnávat s nejistotami geopolitických rizik a sílícího fenoménu „odporu proti globalizaci“, jehož protekcionistické tendence ohrožují samotnou podstatu tohoto uskupení.

Z pohledu vnějšího prostředí nepřidal na klidu ani zatím neznámý dopad britského referenda o odchodu z Unie. I v těchto ztížených podmínkách si český zahraniční obchod počínal úspěšně a ve srovnání s rokem 2015 svůj kladný vliv na hospodářský růst dále posílil.

V domácím prostředí dále vzrostla úloha zpracovatelského průmyslu, jehož odvětví profitovala z rostoucí poptávky a nižších nákladů na suroviny a energie. Na současných příznivých výsledcích má hlavní zásluhu automobilový průmysl, který těží z pokračujícího růstu na evropském automobilovém trhu, ale i z rostoucích prodejů tuzemských výrobců.

Tato situace prospívá také navazujícím odvětvím a oborům zpracovatelského průmyslu. Prorůstový impuls důvěry v budoucí vývoj je dlouhodobě patrný také u domácností, které stabilně zvyšují své spotřební výdaje.

Na druhé straně byl hospodářský růst v roce 2016 značně utlumen slabou investiční aktivitou v souvislosti s odezněním mimořádného vlivu dočerpávání EU fondů z předchozího programového období.

Domácí ekonomika tak v roce 2016 zpomalila na 2,4 %, nicméně opět předčila hospodářství evropské osmadvacítky, jehož růstové tempo se stabilizovalo na 1,9 %. Česká republika se tak více přiblížila průměrné výkonnosti vyspělé Evropy.

Podrobnější informace jsou k dispozici v přílohách ke stažení.

Přílohy ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP