Reklama

15. 8. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Ford dosáhl ve svých evropských závodech nulové produkce odpadu

Výrobní závody společnosti Ford of Europe zredukovaly v průběhu pěti let množství odpadu posílaného na skládky z 6000 tun ročně na nulu. Kromě toho se podařilo snížit i množství vypouštěných emisí, zvýšit energetickou efektivnost a omezit spotřebu vody.

"Zavedli jsme celou škálu opatření, které nejenže výrazně snížily naši závislost na skládkách, ale dokázaly ji zcela odstranit. Tento úspěch vytvořil výborný základ k tomu, abychom se dále zlepšovali v oblastech jako redukce spotřeby vody a elektřiny," řekl Andreas Reiss, ředitel environmentálního oddělení Ford of Europe.

Posledními produkčními centry, které při výrobě dosáhly nulové produkce odpadů určených na skládky, jsou španělská Valencia a Craiova v Rumunsku. V Evropě tím pádem všech 12 výrobních závodů automobilky buď recykluje nebo opakovaně využívá veškerý vyprodukovaný odpad.

Ještě před pěti lety přitom továrny Fordu v Evropě generovaly odpad v objemu 6 000 tun ročně, což se přibližně rovná produkci evropského města s 12 500 obyvateli. Každoročně přitom společnost v Evropě vyprodukuje přibližně 1,2 milionů vozů.

Z odpadu alternativní paliva

Jakými konkrétními opatřeními Ford v Evropě dosáhl nulové tvorby spotřeby? Jednotlivé technologické změny společnost zaváděla postupně. Mezi klíčová opatření, která zamezila tvorbu jakéhokoliv odpadu, se stalo briketování brusného kalu z továrny na výrobu motorů v britském Dagenhame.

Díky tomu je možné opakovaně využívat olej ve výrobním procesu. Kromě toho k nulové tvorbě odpadu přispěly i postupy, díky kterým výrobní závody sice odpad opětovně nevyužívají, ale vytvářejí z něj nové - vedlejší produkty výroby. V případě závodu ve Valencii zase začali například vyrábět alternativní paliva z odpadu, který by nebylo možné nijak využívat a musel by končit na ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372