Reklama

13. 4. 2020  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko  |  Zdroj: energie-portal.sk

Evropská zelená dohoda by se mohla dostat na vedlejší kolej. EU řeší ekonomické problémy

Klimatický summit COP 26 v Glasgow se odkládá a pro Brusel bude obtížnější přesvědčit členské státy o "zelených" prioritách.

Ještě před měsícem byl hlavním tématem Bruselu plán, jak udělat z Evropy první uhlíkově neutrální kontinent na světě do roku 2050. Slova jako "green deal", "uhlíková neutralita", či "klimatický zákon" však vystřídaly výzvy Evropské komise na zvýšení solidarity v očekávání celosvětové ekonomické recese a příprava záchranných balíků pro ekonomiku.

EU se chystala na odsouhlasení cíle snížení emisí o 50 - 55% do roku 2030. To se mělo stát ještě před listopadovým konáním klimatické konference COP 26 v Glasgow. Summit se však odložil a s ním Brusel ztratil páku na pohánění členských zemí, které se jen nerady vzdávají vlastních představ o ekologizaci energetiky, či průmyslu.

Výhrady dlouhodobě prezentuje zejména Česká republika a Polsko, kde stále hraje uhlí dominantní roli v energetice. Proti pokračování "green dealu" vystoupil již před několika týdny premiér Andrej Babiš, který má námitky vůči postoji EK k atomové energii. Polská vláda zase volá po zrušení evropského systému s emisními povolenkami od příštího roku, nebo alespoň po vyřazení země z tohoto mechanismu.

"Neschopnost vypořádat se s klimatickou krizí nepomůže vyřešit koronavirus. Proto se ti, kteří používají tuto zkratku proti ekologickému úmluvě, nechovají zodpovědně," míní Pascal Salin, francouzský europoslanec.

"Po vyvrcholení této krize a nutnosti rychlého zotavení ekonomiky budeme stát na křižovatce. Jakékoliv investice do infrastruktury budou muset být v souladu s klimatickým tématem," řekl P. Canton pro Euractiv.com. Podle něj je tato krize příležitostí pro řešení v souladu s klimatickou politikou.

EK je stále ambiciózní

Zdá se, že Evropská komise zatím velmi nepřipouští možnost ústupu ze svých ambicí. Alespoň pokud jde o veřejné ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372