2/2023

ERÚ zahájil veřejný konzultační proces k cenovým rozhodnutím k podpoře KVET

| autor: Tisková zpráva ERÚ0

ERÚ zahájil veřejný konzultační proces k cenovým rozhodnutím k podpoře KVET

Vydání cenových rozhodnutí, resp. výplatě podpory pro tuto skupinu výroben KVET, dosud brání chybějící notifikační rozhodnutí Evropské komise.

„Důvodně očekáváme, že by Evropská komise mohla notifikaci schválit v průběhu následujících dní. Cenová rozhodnutí chceme vydat, jakmile bude notifikační proces ukončen a budeme o tom řádně informováni. V letošním roce ERÚ písemně požádal Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii o přímé zaslání textu notifikačního rozhodnutí, a tím zkrátil administraci spojenou s přípravou cenových rozhodnutí.

S ohledem na dodržení zákonných lhůt pro proces vydání cenových rozhodnutí jsme taktéž zvolili nejkratší formu veřejného konzultačního procesu, kterou nám zákon umožňuje. Lhůta pro podání připomínek tak byla zkrácena na pět pracovních dní, což jistě uvítají především samotní provozovatelé kogeneračních jednotek“ říká Rostislav Krejcar, radní ERÚ rezortu POZE, statistiky energetiky a provozní agendy úřadu.

Cenová rozhodnutí pro KVET již také prošla veřejným konzultačním procesem společně s návrhy cenových rozhodnutí pro ostatní podporované zdroje v září tohoto i minulého roku, nicméně vzhledem k absenci notifikace nebyla podpora pro tuto skupinu výroben následně stanovena. Nařízení vlády č. 266/2017 Sb. sice zajišťuje výrobcům vyplacení podpory zpětně i za období, kdy to neumožňovala absence notifikace, lišila by se ale její výše.

„Kdyby cenové rozhodnutí stanovující podporu na rok 2017 nebylo vydáno v roce 2017, vyplatila by se podpora odpovídající situaci na trhu až v roce 2018. Výše podpory by tedy neodpovídala podmínkám, při kterých byly elektřina a teplo vyrobeny,“ vysvětluje Rostislav Krejcar.

Zdroje KVET uvedené do provozu v letech 2013 až 2015 jsou jedny z posledních, u kterých nebylo Evropskou komisí notifikační řízení dosud ukončeno. Pokud ERÚ výše uvedenou notifikaci obdrží, neprodleně vydá změnová cenová rozhodnutí Poslední skupinou výroben, kde notifikace stále chybí, budou druhotné zdroje energie.

Návrhy cenových rozhodnutí byly zveřejněny na www.eru.cz. Na webu ERÚ zjistíte veškeré podrobnosti a veřejného konzultačního procesu se zde můžete ve zkrácené lhůtě pěti pracovních dní také zúčastnit.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP