2/2023

Elektrárna Počerady se připojila k žalobě vůči Evropské komisi proti nepřiměřené regulaci

| autor: TZ Svazu průmyslu a dopravy ČR0

Elektrárna Počerady se připojila k žalobě vůči Evropské komisi proti nepřiměřené regulaci

Pro Svaz průmyslu a dopravy je zklamání, že tento krok neučinila vláda ČR již letos v lednu. Mohla tak získat informace o celkovém procesu schvalování legislativy týkající se BAT.

Sporná legislativa BAT byla přijata prakticky přesně před rokem těsnou většinou 0,14 % hlasů. Zástupce České republiky přitom na tehdejším jednání hlasoval proti navrhované úpravě.

Svaz průmyslu a dopravy proto opakovaně žádal české vládní představitele, aby toto svoje stanovisko podpořili tím, že se vláda České republiky připojí k žalobě Polska, které připravilo vlastní žalobu.

I přes opakované kladné reakce zejména ze strany ministerstva průmyslu a obchodu se však nakonec vláda rozhodla k této žalobě nepřipojit.

Novým impulsem je čerstvé rozhodnutí Elektrárny Počerady přistoupit k žalobě, kterou adresoval Euracoal jako zástupce provozovatelů spalovacích zdrojů, jichž se legislativa BAT týká.

Tím se rozšířil okruh subjektů, kteří se již k této žalobě připojili dříve. Svaz v této věci opakovaně zdůrazňoval, že ekonomické náklady a technologické překážky související s řádnou implementací BAT u většiny provozovatelů uhelných zdrojů výrazně převyšují možné přínosy pro životní prostředí.

Všechny zdroje na našem území totiž od poloviny roku 2020 musí plnit emisní limity stanovené Směrnicí o průmyslových emisích (IED). Legislativa BAT začne platit pouze o rok později a limity stanovené Směrnicí IED ještě zpřísní.

Tyto legislativní kroky prakticky zcela znehodnocují investice, jež podniky realizovaly, aby se přizpůsobily IED.

„Obáváme se, že přizpůsobit se požadavkům BAT bude pro některé elektrárny a teplárny na našem území natolik finančně náročné, že se jejich vlastníkům jednoduše nevyplatí je dále provozovat, a vypnou je.

To může ohrozit zejména dodávky tepla v několika krajských městech, a způsobit tlak na růst ceny elektřiny, kterou by ČR musela dovážet ze zahraničí,“ komentuje Bohuslav Čížek.

Doplňující základní informace:

  • Rozhodnutí Evropské komise stanovující nejlepší dostupné techniky pro velká spalovací zařízení (BAT) představuje z hlediska obsahového i procedurálního velmi kontroverzní legislativu. BAT reprezentují dosud nejúčinnější a nejpokročilejší technologie aplikovatelné v běžném provozu, kterými naše společnost disponuje. V souladu s technologickým vývojem jsou požadavkem na široké uplatňování BAT ze strany Evropské komise kladeny na vybrané skupiny zařízení spadající pod směrnici o průmyslových emisích (IED) stále vyšší nároky na jejich provoz za účelem omezení negativních vlivů na životní prostředí.
  • V České republice dochází k razantnímu snížení znečištění ovzduší z velkých spalovacích zdrojů již nyní, neboť tyto zdroje procházejí v současnosti dalším procesem ekologizace (snížení produkce oxidů síry, oxidů dusíku a polétavého prachu). Díky tomu se podíl těchto zdrojů na znečištění ovzduší do roku 2020 sníží na marginální úroveň. Od počátku tisíciletí tak průmysl investoval stovky miliard korun do své ekologizace, tyto investice provedl ve 3 hlavních vlnách, a díky tomu snížil produkci emisí o 95 %.
  • Během uplynulých 15 let se na požadavky EU a zpřísnění BATů v České republice 3krát změnily zákonné nároky na množství vypouštěných emisí pro zdroje, jejichž investiční cyklus činí 25 let.
  • Svaz průmyslu a dopravy ČR upozorňuje, že hlavní emitenti odpovědní za polutanty s nejvyšším zdravotním rizikem (PM10, PM2,5, BaP) jsou lokání zdroje znečištění, mj. domácnosti.
  • Nelze se divit, že se předmětem kritiky stala omezená transparentnost procesu, mj. ad-hoc ústupek Řecku těsně před hlasováním ve Výboru dle čl. 75 bez předchozího postoupení zástupcům členských států, metodicky nesprávné odvození některých BAT (použití neshodných metod měření) či použití vzorků, jež plní zlomek referenčních závodů. Tato pochybení vyústila až v žaloby států (PL a BG) či zástupců dotčených odvětví.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP