2/2025

Dostatek polovodičů pro klíčové sektory. Akt o čipech pomůže zdvojnásobit podíl Evropy na světovém trhu

| zdroj: MPO0

vishnu-mohanan-ALVE2uaq0pc-unsplash
zdroj: unsplash.com

Rada a Evropský parlament dosáhly předběžné politické dohody u nařízení, které má posílit evropský polovodičový ekosystém. Tzv. Akt o čipech vytvoří podmínky pro rozvoj evropské průmyslové základny, která by měla do roku 2030 zdvojnásobit podíl Evropské unie (EU) na světovém trhu s polovodiči z 10 % nejméně na 20 %. Na dohodě má zásluhu i české předsednictví, kterému se na konci minulého roku podařilo schválit obecný přístup Rady, což je první krok k této dohodě.

„Důsledky nedostatku čipů pociťuje evropský průmysl dodnes. Pro Českou republiku jsou stěžejní například v automobilovém průmyslu. Čipy budou navíc hrát velkou roli v zásadních změnách, které průmysl čekají. Proto se musíme řádně připravit,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „S nedostatkem čipů a se snížením evropské závislosti nám pomůže právě Akt o čipech, který Rada schválila v rámci českého předsednictví. Jsem rád, že české předsednictví k této dohodě výrazně přispělo a Rada a Evropský parlament se předběžně dohodly na jeho podobě.“

Akt o čipech kromě posílení Evropy a jejího průmyslu přinese také investice do jejich produkce, vytvoří příležitosti pro české firmy, přiláká nové talenty a podpoří vznik kvalifikované pracovní síly. Cílem je snížit zranitelnost a závislost EU na zahraničních subjektech, posílit průmyslovou základnu pro čipy a využít budoucí obchodní příležitosti. „Čipy jsou základem digitální a zelené ekonomiky nezbytné pro fungování obrovské šíře výrobků – od chytrých telefonů, přes vozidla, aplikace a produkty pro zdravotní péči, energetiku, obranu, bezpečnost či pro automatizaci výroby,“ říká zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství Eduard Muřický.

Akt o čipech obsahuje tři pilíře:

1.      Iniciativa "Čipy pro Evropu" na podporu budování rozsáhlých technologických kapacit.

2.      Rámec pro zajištění bezpečnosti dodávek a odolnosti prostřednictvím přilákání investic.

3.      Systém monitorování a reakce na krize, jehož cílem je předvídat nedostatek dodávek a zajistit reakci v případě krize.

Očekává se, že iniciativa "Čipy pro Evropu" zmobilizuje veřejné a soukromé investice ve výši 43 miliard EUR, přičemž 3,3 miliardy EUR půjde z evropského rozpočtu. Opatření budou prováděna především prostřednictvím tzv. společného podniku pro čipy, partnerství veřejného a soukromého sektoru, na němž se podílí Unie, členské státy a soukromý sektor.

Prozatímní dohodu, které Rada a Evropský parlament dosáhly, je třeba ještě schválit oběma institucemi.

Přínosy aktu o čipech pro ČR:

  • Příliv prostředků do výzkumu a vývoje v rámci budoucího Společného podniku pro čipy, o které se budou moci ucházet i české subjekty.
  • Vznik centra kompetence, které by mělo řešit, mimo jiné, i vzdělávání pracovníků v této oblasti a přilákání talentů.
  • ČR má větší možnost přilákat možné investice do výstavby továren.
  • Investice jinde v Evropě můžou zároveň vytvářet i další příležitosti pro subjekty v ČR, možnosti spolupráce, navázání hodnotových řetězců, spolupráce v oblasti výzkumu, vývoje a designu čipů.
  • V souvislosti s projednáváním aktu za českého předsednictví začalo docházet ke zvýšení spolupráce a využití synergií, které vyústily v založení Českého národního čipového klastru, který spolupracuje s významnými hráči na tomto poli a výzkumnými pracovištěmi.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva