1/2022

Dopady environmentálních legislativ Slovenska a Česka bude řešit Enviro 2022 tentokrát v Tatrách

| autor: Pavel Mohrmann0

DSC_0657.jpg
zdroj: envirokonference.cz

Letošní konferenci po organizační stránce staví společnost Ekosplus s jejímž jednatelem, Martinem Kovačičem, jsme téma probrali podrobněji.

Co nabídne letošní Enviro 2022 po tematické stránce?

Tematické oblasti a konkrétní příspěvky přímo reflektují oblasti a problematiku, se kterou se setkáváme jako konzultačně – poradenská společnost. Považujeme je za tak zajímavé a důležité i pro další subjekty, že si je nechceme nechávat jen pro sebe. Proto jsme dramaturgii programu vystavěli tak, aby zazněly příspěvky řešící konkrétní problémy a témata. Současně je třeba představit i koncepčně – strategická témata. Jsme přesvědčeni, že se podařil dobrý mix jednotlivých příspěvků a přednášejících.

Mám-li představit témata trochu blíže, první den bude věnován legislativě. Na začátku bloku zástupce Zastoupení Evropské komise na Slovensku představí aktuální vývoj EIA v evropském kontextu. Dále se podíváme na problematiku řešící návrh nového zákona o EIA.

Jako člen pracovní skupiny MŽP SR k tomuto zákonu jsem přesvědčen, že tento příspěvek zarezonuje i u hostů z České republiky. Přímo na to navazuje příspěvek, řešící reformu stavebního zákona, který je v našich (slovenských, pozn. red.) podmínkách stále ve verzi z roku 1975 na rozdíl od České republiky.

Nový zákon o územním plánování a stavebním řádu byly schváleny parlamentem SR. Je důležité podotknout, že zákon EIA a zákon o stavebním řádu mají být propojeny ve výrazně větší míře, než je tomu dnes. A k těmto dvěma zákonům, jako třetí téma, bude novela zákona o IPKZ. Tato novela je přímo zakotvena v Plánu obnovy a odolnosti SR. Po představení jednotlivých témat přijde na řadu diskuse. Zde si dovolím říci, že půjde o velmi živou diskusi, protože všechny tři oblasti přinášejí zásadní změny.

V rámci druhého dne se podíváme na ochranu země a biodiverzity. A to z pohledu MŽP SR v kontextu reformy národních parků. Následně přijdou na řadu praktické příspěvky o využití DNA při hodnocení stavu ŽP. Své si účastníci vyslechnou na téma energetiky a obnovitelných zdrojů. Přednášející se budou věnovat také velmi podstatnému tématu jako je balíček EK „Fit for 55“.

Hosté konference se rovněž dozví podrobnosti o Plánu obnovy ČR vztahující se k obnově rodinných domů a z něj plynoucích přínosů pro životní prostředí.

Třetí den se bude v prvním bloku věnovat oběhovému hospodářství, ke kterému si řeknou své generální ředitel sekce oběhového hospodářství MŽP SR a vedoucí Odboru odpadů MŽP ČR.

V druhém bloku přijdou na přetřes skleníkové plyny a ve třetím se bude konference věnovat oblastem BAT a BREF. Příspěvek o revizi Směrnice o průmyslových emisích bude jistě zajímavý a výsostně aktuální i pro odbornou veřejnost v České republice.

Jak se současná situace projevuje na skladbě programu?

V roce 2020 jsme byli nuceni z důvodů pandemie jeden ročník vynechat, loni se konala konference na území České republiky a na Slovensku se koná konečně prezenčně po dvou letech a my to i pociťujeme na zvýšeném zájmu o účast. Online přenos však bude i nadále zabezpečen.

Na co jiného se může návštěvník těšit?

Poprvé letos jsme do programu zařadili exkurzi v papírnách Mondi SCP Ružomberok, na které bude představeno nejmodernější zařízení na výrobu papíru z recyklovaného sběrového papíru.

Máme za to, že hlavní devizou konference jsou její účastníci a prostor pro jejich vzájemný networking. Na závěr by ale bylo dobré zdůraznit i krásu prostředí Vysokých Tater, které ocení nejen slovenští, ale především čeští návštěvníci enviro konference.

Odbornou veřejnost bych zároveň chtěl pozvat na 10. ročník konference ODPADY 2022, kterou paralelně připravujeme a bude se konat 23. - 24. 6. 2022 v Žilině.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO