2/2023

Čtvrtý energetický balíček oficiálně schválen

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Čtvrtý energetický balíček oficiálně schválen

Evropský parlament předpisy posvětil již v březnu letošního roku, schválení Radou bylo nyní už jen formálním krokem k finalizaci nového energetického balíčku.

Evropští ministři dali v tomto týdnu zelenou balíčku, který je považován za nejvýznamnější environmentální legislativu současné Evropské komise. Ke schválení došlo doslova v předvečer evropských voleb, které předurčí složení další Komise. Čtvrtý energetický balíček má být klíčový pro plnění závazků EU z Pařížské dohody.

Balíček obsahuje kontroverzní nařízení o trhu s elektřinou, které obsahuje mimo jiné ustanovení o zrušení možnosti účastnit se kapacitních mechanismů pro elektrárny produkující více než 550g CO2/kWh. 

Summit v Bruselu rovněž posvětil konečnou verzi znění směrnice upravující pravidla týkající se spotřebitelské strany trhu. Předpisy mají podpořit přeshraniční obchod s elektřinou a integraci většího objemu obnovitelné energie do evropské sítě.

Další nařízení schválené v rámci balíčku bude po členských státech požadovat vypracování plánů na řešení rizik spojených s dodávkami elektřiny s cílem posílit energetickou bezpečnost v EU. 

Rada schválila také revizi pravidel pro fungování Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů. Ta má za úkol dohlížet na implementaci nových pravidel pro trh s elektřinou.

Evropská komise předložila novou legislativu již v listopadu 2016, ke konečnému schválení ale došlo až nyní. Současný komisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Canete věří, že balíček konečně plně nastartuje přechod na nízkoemisní energetiku.

„Jde o nejambicióznější soubor energetické regulace, který kdy Evropská komise předložila. S jejím dokončením učinila Komise energetickou unii realitou.“ – Miguel Arias Canete, evropský komisař pro klima a energetiku.

Předpisy doplňují již dříve přijatou legislativu stanovující cíle energetiky do roku 2030 (OZE alespoň 32 %, zlepšení energetické účinnosti o 32,5 %) a povinnost členských států předkládat národní energeticko-klimatické plány.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP