2/2022

„Co jste učinil proti tomu, aby nebyl schválen legislativní paskvil?“ ptá se čáslavský starosta ministra Brabce

| autor: Martina Jandusova0

waste-1741127_640.jpg
zdroj: Pixabay

Vlastislav Málek, který je starostou kutnohorské Čáslavi, vyzval v otevřeném dopise k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce. Jablkem sváru je Sněmovnou schválený pozměňovací návrh poslanců Antonína Staňka a Jana Zahradníka k zákonu o odpadech.

Uplynulo několik měsíců od našeho osobního setkání ve Starkoči, kde jsem Vás seznámil s výsledky naší kontroly na skládce v Čáslavi, z níž podle nás vyplynulo, že za roky 2016-2018, přišlo město Čáslav o více jak 616 miliónů Kč a Státní fond životního prostředí o více jak 837 miliónů Kč z důvodu nevyměřování a nevybírání poplatků za ukládání odpadů provozovatelem skládky. A to jen z jedné skládky v Čáslavi,“ začíná dopis Vlastislav Málek.

Brabec v minulosti dle Málka reagoval sdělením, že problém s nevyměřováním a nevybíráním poplatků za ukládání odpadu provozovatelem skládky vyřeší nová legislativa. Jenomže v září Sněmovna schválila ve třetím čtení pozměňovací návrh poslanců Antonína Staňka a Jana Zahradníka, který podle starosty pozici města naopak ztíží.

Pozměňovací návrh je značně kontroverzní, protože umožňuje skládkovacím firmám vyhnout se doplatku stamilionových částek za odpady, která označí za využité na skládce a použité k výrobě výrobků, a to i zpětně. "Dokonce mění retroaktivně, zpětně od roku 2015, poměry v odpadovém hospodářství," uvádí Málek.

Zarážející je, že taková úprava zákona vůbec prošla Sněmovnou a nalezla podporu zákonodárců. Vy sám jste hlasoval proti. Ministerstvo, které vedete, podalo k pozměňovacímu návrhu výše uvedených poslanců negativní stanovisko, ale 73 poslanců Vašeho poslaneckého klubu hnutí ANO hlasovalo pro návrh.

Proti názoru svého ministra, proti odbornému stanovisku ministerstva, které konstatovalo, že zamýšleného účelu nelze pozměňovacím návrhem dosáhnout,“ konstatuje starosta a pokračuje: "Od čeho máte jednání poslaneckého klubu, abyste svým kolegům, kteří se nemohou orientovat ve všech problematikách, které projednávají, vnesl vhled do tématu?"

Dále Vlastislav Málek upozorňuje nato, že od ministra životního prostředí bych očekával jiný přístup, než takový, který vychází vstříc odpadové lobby. „Vy, pane ministře, nekonáte proti porušování zákona, tolerujete daňové úniky nebývalých rozměrů, nehájíte ve výše popsaných případech životní prostředí. Z toho důvodu bych uvítal, kdybyste rezignoval na funkci ministra životního prostředí,“ ukončuje dopis starosta.

"Důvod k rezignaci nevidím, především proto, že dlouhodobě stojíme za obcemi, sám jsem pozměňovací návrh poslanců ODS a ČSSD nepodpořil," uvedl Brabec v prohlášení tiskového oddělení ministerstva pro ČTK.

"Dlouhodobě stojíme za obcemi, sám jsem pozměňovací návrh poslanců ODS a ČSSD nepodpořil. To, že ostatní poslanci nesdílí vždy můj názor, to se v demokratické společnosti stává. To je jako, kdybych vyzýval pana starostu k rezignaci, protože jednou nepřesvědčil o svém názoru obecní zastupitelstvo."

Výzva k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia