2/2023

Chemický průmysl by mohl minimalizovat dopady koronavirové pandemie

| autor: Ing. František Vörös – konzultant0

corona-5153949_640.jpg
zdroj: Pixabay

Od napsání článkuJak si vedou plastikáři v době pandemie uplynul více než měsíc, ale pandemie a tedy i ekonomických ztráty nejsou stále pod kontrolou. Počty nakažených Covid-19 ve světě překročily 30 milionů obyvatel, počet zemřelých 1 milion.

Podle studie OSN by mohla pandemie zatlačit do extrémní chudoby dalších 580 milionů obyvatel. Přitom podle průzkumu Světového ekonomického fóra provedeném ve 28 státech s 21 000 dotázanými si 86 % z nich po skončení pandemie přeje významné změny směrem k větší spravedlnosti a udržitelnosti. Lidé touží spíše po změnách než po návratu poměrů před pandemií.

OECD očekává, že všechny země G20, kromě Číny, spadnou letos do recese, kterou mohou ještě prohloubit omezení s druhou vlnou. Očekává se pokles globálního HDP o 4,5 % a návrat na úroveň roku 2019 v příštím roce. Odhad pro průmyslovou výrobu zveřejnila agentura Accenture – pokles globálního průmyslového HDP o 11 %, hlavně kvůli krizi v automobilovém a leteckém průmyslu. Vlády sice přijaly stimulační balíčky v hodnotě třikrát vyšším než v krizi v roce 2008, avšak krizi v letošním roce se nevyhneme. Očekává se rekordní nárust platební neschopnosti.

Chemický průmysl může sehrát významnou roli při minimalizaci dopadů pandemie na celém světě. Toto odvětví je základem pro mnoho hodnotových řetězců a má klíčovou roli při přechodu k udržitelnosti.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP