1/2024

ČEZ získal povolení k dlouhodobému provozu Dukovan

| autor: Tisková zpráva ČEZ0

ČEZ získal povolení k dlouhodobému provozu Dukovan

První a druhý blok už novou provozní licenci mají. Společnost současně musí splnit a dokladovat řadu podmínek. Stav jaderných zařízení ČEZ kontroluje průběžně a na vše dohlíží regulátor. Po třiceti letech spolehlivého provozu je tak naše první jaderná elektrárna připravena na svoji další etapu.

Přestože ČEZ investoval do modernizace a dalšího zvyšování bezpečnosti Dukovan přes 18 miliard korun, předcházely vydání povolení tisíce kontrol a analýz. Jejich výstupy byly součástí žádosti, kterou elektrárna podala v červnu letošního roku.

„Získání povolení neznamená, že máme hotovo a usneme na vavřínech. Čeká nás plnění řady podmínek i periodických kontrol zařízení. Stále si musíme být jistí stavem technologie, se kterou pracujeme,“ říká ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Mezi podmínky, které stanovil provozovateli jaderných bloků Státní úřad pro jadernou bezpečnost, patří opatření administrativního i technického charakteru jako například aktualizace výpočtů a analýz seismických rizik a revize plánu kontrol zařízení. Investice do modernizací čekají elektrárnu i nadále.

Příprava na další provoz Dukovan byla dlouhodobým procesem. V posledních dvou letech se na kompletaci podkladů pro obnovu licencí podílelo několik desítek zaměstnanců. Náročné kontroly provázely i odstávky pro výměnu paliva.

„Máme řadu cenných zkušeností, které určitě využijeme nejen v Dukovanech, ale i při obhajobě licencí JE Temelín. Nové licence dukovanských bloků jsou také symbolem pro novou etapu provozního života jednoho z našich klíčových zdrojů,“ doplnil Zronek.

ČEZ odhaduje další životnost stávajících bloků Dukovan na nejméně dvacet let s možností dalšího prodloužení. Ředitel jaderné elektrárny Miloš Štěpanovský k tomu dodal: „Neplánujeme trhat výrobní rekordy, chceme se vrátit ke standardnímu provozu. Z

aměříme se i na generační obnovu, už kvůli tomu, že máme jasnou perspektivu dalšího dlouholetého bezpečného provozu.“ I přes časově nelimitované povolení k provozu čekají jednotlivé bloky Dukovan další náročné prověrky, které se opakují v desetiletých cyklech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA