2/2023

ČEZ zahájil odchod z Turecka

| zdroj: ČEZ0

BB_Centrum_ČEZ_5.jpg
zdroj: cez.cz

Minulý týden podepsal ČEZ smlouvu o prodeji svého 50% podílu ve společnosti AKCEZ Enerji A.Ş. (AKCEZ), kterou vlastní v rámci joint venture společně s tureckým partnerem AKKÖK Holding A.Ş. (AKKÖK). Kupujícími jsou turecká společnost Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. a Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. z Torunlar Group. Pod AKCEZ spadají tři dceřiné společnosti, které se věnují distribuci elektřiny, prodeji energií a energetickým službám. Transakce podléhá schválení tureckým antimonopolním úřadem a tamním energetickým regulátorem. Vypořádání transakce je také podmíněno sjednáním bankovního financování.

Prodej podílu v joint venture AKCEZ je součástí strategického záměru Skupiny ČEZ provést divestice části aktiv na vybraných trzích a soustředit se na dekarbonizaci svého výrobního portfolia a rozvoj obnovitelných zdrojů a moderních energetických služeb v Česku a v Evropě v rámci strategie VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka.

Na základě otestování předběžného zájmu potenciálních investorů zahájil ČEZ prodejní proces ve spolupráci se svým partnerem AKKÖK loni v létě. Po předložení závazných nabídek se ČEZ dohodnul na podmínkách prodeje svého 50% podílu v AKCEZ tureckému investorovi Torunlar Group. AKKÖK v joint venture zůstává. Transakci ještě musí v Turecku schválit antimonopolní úřad a energetický regulátor. Pro úspěšné dokončení celé transakce je rovněž důležité vyjednat podmínky refinancování stávajícího úvěru. Poradcem pro prodejní proces byla mezinárodní investiční banka Citi a turecká investiční banka İş Yatırım.

Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. je turecká investiční holdingová společnost a majoritní vlastník společnosti Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (Başkentgaz). Başkentgaz je druhý největší distributor plynu v Turecku, veřejně kotovaný na Istanbulské burze. Obě jmenované společnosti jsou součástí Torunlar Group.

Na turecký trh vstoupila Skupina ČEZ v roce 2009. V rámci privatizace turecké energetiky ve stejné době do země vstupovali i další energetičtí hráči, jako například E.ON, RWE či OMV. Distribuční společnost Sakarya Elektrik Dağitim A.Ş. (SEDAŞ), jako hlavní dceřiná společnost AKCEZ, má cca 2 miliony odběrných míst a spravuje 60 tisíc km distribučních sítí.

Prodejní společnost Sakarya Elektrik Perakende Satis A.Ş. (SEPAŞ), která vznikla v roce 2012 v důsledku unbundlingu energetických firem, dodává elektřinu 1,8 milionům zákazníků. Společnost Sepaş Akıllı Çözümler A.Ş (Sepaş Smart Solutions) založená v roce 2021 poskytuje služby v oblasti energetické účinnosti.

Skupina ČEZ je v Turecku činná i v rámci další joint venture společnosti Akenerji Elektrik Üretim A. Ş. Ta se primárně zabývá výrobou elektřiny z obnovitelných a plynových zdrojů, celkový instalovaný výkon činí 1 224 MW.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP