1/2024

ČEZ Distribuce zahájila modernizaci rozvodny v Lískovci, investují téměř 400 mil.

| zdroj: ČEZ0

3-mensi.jpg
zdroj: cez.cz

Společnost ČEZ Distribuce zahájila modernizaci strategické rozvodny Lískovec, která napájí nejen Frýdek-Místek a část Beskyd, ale také velké průmyslové firmy v regionu od Biocelu Paskov až po nové společnosti sídlící v mošnovské zóně. Obnova rozvodny, do které energetici investují 393 milionů korun, by měla být hotova v polovině roku 2023.

„Stavba bude probíhat po etapách, musíme zachovat provoz rozvodny,“ vysvětlil Radim Černý, místopředseda představenstva ČEZ Distribuce, proč se práce protáhnou na tři roky, a zároveň upřesnil hlavní smysl rekonstrukce: „Nové parametry rozvodny nám umožní budoucí navýšení zkratové odolnosti až na 40 kA, což zlepší podmínky pro připojování zdrojů, které jsme dříve nemohli uspokojit, včetně rostoucího počtu domácích fotovoltaických elektráren,“ řekl Radim Černý.

Dalším důležitým důvodem již dlouho plánované rekonstrukce jsou zastaralé technologie i špatný stav více než 70 let staré stavební části rozvodny. Kvůli starému řídícímu systému musí být rozvodna jako jedna z mála ovládána přímo na místě a vyžaduje trvalou přítomnost obsluhy, zatímco ostatní rozvodny jsou napojeny na centrální dispečink.

„Celý řídící systém se po modernizaci změní, což přinese snížení poruch a zvýšení bezpečnosti dodávek. Vše se navíc zjednoduší tím, že budeme rozvodnu řídit z centrálního dispečinku,“ dodal Radim Černý.

Rozvodna 110 kV v Lískovci byla uvedena do provozu v roce 1952. Spolu se sousední rozvodnou 220/110 kV provozovanou společností ČEPS tvoří jeden z nejdůležitějších energetických uzlů na severu Moravy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP