2/2025

Čeští vědci na Novém Zélandu řeší horké téma mikroplastů s pomocí biocharu

| zdroj: ČZU0

pexels-alfomedeiros-11555842
zdroj: pexels

Mikroplasty představují jedno z nejpalčivějších ekologických témat současnosti, pronikají do půdy, vody i potravního řetězce. Řešení tohoto globálního problému hledají vědci po celém světě. Významný příspěvek v této oblasti může přinést projekt docenta Lukáše Trakala z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, který byl vybrán pro prestižní mezinárodní OECD Co-operative Research Programme Fellowship.

„Mikroplasty v půdě mohou ovlivnit kvalitu plodin, zdraví půdních organismů i celkový stav ekosystémů. Biochar, uhlíkatý materiál vznikající pyrolýzou biomasy, má schopnost poutat různé typy znečišťujících látek a může fungovat jako účinný sorbent i pro mikroplasty. Chceme ověřit, zda může hrát roli jakéhosi ekologického filtru,” vysvětluje Lukáš Trakal.

Výzkum zahrnuje laboratorní experimenty i modelování chování mikroplastů v půdě. Vědci testují interakce různých typů biocharu s běžně se vyskytujícími mikroplasty a sledují, jak biochar ovlivňuje jejich migraci a potenciál pronikat do potravního řetězce.

OECD Co-operative Research Programme (CRP) podporuje mezinárodní výměnu vědeckých poznatků mezi Evropou a Pacifickem v oblastech zemědělství, potravin a lesnictví s cílem přispět ke globální udržitelnosti, potravinové bezpečnosti a ochraně přírodních zdrojů. Získat podporu z tohoto programu je výjimečné, každoročně je uděleno jen omezené množství fellowshipů výzkumníkům z členských zemí OECD. Podle archivních záznamů byl Lukáš Trakal prvním českým vědcem, který tento fellowship získal.

Fakulta životního prostředí ČZU, která projekt zastřešuje, je dlouhodobě aktivní v oblasti výzkumu environmentálních rizik a aplikace biocharu v ochraně půdy a vody. Výzkum Lukáše Trakala tak navazuje na již probíhající projekty, jako je např. V4 Biochar Platform (https://v4biochar.czu.cz/cs), zaměřený na podporu mezinárodní spolupráce v oblasti využití biocharu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva