Po čtrnácti letech se v České republice začínají stavět velké fotovoltaické elektrárny. Narážejí ovšem na volné kapacity, povolování i nejistotu prostředí.
Naše republika v současnosti zažívá jakýsi druhý solární boom. Očekává se, že nový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v letošním roce překoná 1GW. Bude to poprvé od roku 2010. Rozdíl je ale v tom, že dnes se staví více menších zdrojů.
Elektráren nad 1 MW přibylo pouze 13, ale tvoří 10% podíl výkonu. „Začíná správný růst odvětví, už to nejsou jen instalace v domácnostech a firmách, ale po mnoha letech se staví i pozemní fotovoltaické elektrárny," přibližuje situaci Jan Krčmář, ředitel české Solární asociace.
Průměrný instalovaný výkon střešní fotovoltaické elektrárny v rodinných domech dosahuje zhruba 8 kW. Stále častěji se objevují i větší instalace až do 20 kW. Téměř všechny nové fotovoltaiky v domácnostech využívají také baterie. Souvisí to jednak s dotacemi na koupi těchto zařízení, i zlepšenou rentabilností.
Stejně jako v jiných zemích i Česká republika se ve fotovoltaice potýká s připojováním zdrojů, kapacitou sítí a povolovacími procesy. K tomu se podle zástupce asociace navíc přidává i nestabilita investičního prostředí.
„Dosud byli distributoři zvyklí připojit pár tisíc lidí, najednou mají 10 tisíc žádostí. Loni vůbec nestíhali, neměli k dispozici ani techniky. Někteří nabízeli dobu připojení 10 - 11 měsíců. Ale situace se zlepšila a také distribuční společnosti zrychlily procesy,“ uvedl Krčmář na nedávné konferenci SAPI.
Limity rozmachu a nejisté prostředí
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře