2/2023

Češi a Slováci chtějí testovat autonomní vozidla, připraví projekt na dálnici mezi Brnem a Bratislav

| autor: Tisková zpráva MD0

Češi a Slováci chtějí testovat autonomní vozidla, připraví projekt na dálnici mezi Brnem a Bratisl

Takový je závěr ze společného jednání českého ministra dopravy Dana Ťoka se slovenským místopředsedou vlády pro investice a informatiku Peterem Pellegrinim.

"Česká a Slovenská republika patří mezi významné výrobce automobilů. Pokud jejich produkci sečteme, je srovnatelná s velkými evropskými zeměmi. Proto bychom měli spolupracovat na rozvoji inteligentní dopravní infrastruktury a testovat autonomní vozidla.

Dohodli jsme se, že bychom připravili přeshraniční projekt, který by mohl umožnit vyzkoušet chytrou dálnici v provozu," řekl po jednání ministr dopravy Dan Ťok.

Slovenský místopředseda vlády očekává, že že se na projektu budou spolupodílet mobilní operátoři i výrobci automobilů. "Chtěli bychom udělat přeshraniční projekt na dálnici D2 mezi Bratislavou a Brnem, otestovat dostupná zařízení a ve spolupráci s mobilními operátory zkoumat například problematické přechody z jedné sítě do druhé," dodal Pellegrini.

Zástupci českého ministerstva dopravy spolu se slovenskými protějšky začnou v rámci řešitelského týmu tvořit společný projekt, který mimo jiné bude řešit otázku financování projektu a načasování jeho realizace. V obdobném duchu pak zpracovává ministerstvo dopravy projekt na testovací okruh pro autonomní vozidla, který by měl v následujících letech vzniknout.

Ministerstvo dopravy již v minulých letech vypracovalo projekt zvýšení bezpečnosti silničního provozu pomocí vozidlových spolupracujících systémů, zajišťující komunikaci vozidla s ostatními vozidly nebo s inteligentní dopravní infrastrukturou.

V rámci tohoto projektu bylo provedeno pilotní testování komunikace mezi vozidly a mezi vozidlem a infrastrukturou, a to na úseku D0 silničním okruhu kolem Prahy mezi Vestcem a Jesenicí (km 80 – 3,6).

Ministerstvo dopravy je zároveň koordinátorem projektu „C-ROADS Czech Republic“, který je spolufinancován z CEF. Tento projekt přispěje během 3-5 let k rozšíření Kooperativních inteligentních dopravních systémů (C-ITS) na české dálniční síti a na uliční síti města Brna.

Projekt se nezaměřuje striktně na silniční síť, ale také na využití inteligentních dopravních systémů v městské hromadné dopravě nebo na železničních přejezdech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP