1/2024

Čáslav projednala rozšiřování skládky

| zdroj: Čáslav0

pexels-tom-fisk-3174348
zdroj: pexels

V pondělí 3. dubna se na Nové scéně Dusíkova divadla v mimořádném termínu uskutečnilo zasedání zastupitelstva města s jediným bodem, kterým byla problematika dalšího postupu ve věci skládky a jejího rozšiřování.

Po více než tříhodinové diskusi, na níž padaly argumenty pro i proti pokračování ve spolupráci se společností AVE a případně za jakých podmínek, bylo přijato usnesení, které tyto podmínky specifikuje.

Mimo jiné z nich plyne požadavek města na garanci ročního 30 miliónovového příjmu od zmiňované společnosti do roku 2030 a 16 milionů v následujících letech, budoucí nutnost odklonit dopravu v souvislosti se skládkou nejprve na neveřejnou komunikaci mimo obydlenou zónu a dále po nově vybudovaném západním obchvatu města, s jehož výstavbou bude společnost nápomocna. Tato podmínka přispěje k výraznému snížení zatížení města zvláště nákladní dopravou.

Další finanční prostředky ve výši 5 milionů korun ročně mají být určeny na provoz a rozvoj zdejší nemocnice a 400 tisíc korun na rozvoj sportu a kultury ve městě.

Dále si zastupitelstvo města vymínilo vyřazení provozu na výrobu paliva (PEVO) z plánů AVE pro čáslavskou skládku a snížení firmou původně plánované kapacity recyklace stavebního odpadu na polovinu. Také tyto body jsou v usnesení města zaneseny z důvodu ochrany města a jeho obyvatel před zvýšeným dopravním provozem a prašností.

Čáslavská skládka je od svého počátku skládkou nebezpečného odpadu a není divu, že mají mnozí z tohoto faktu obavy. Proto rada města i zastupitelé považují za nesmírně důležitou podmínku, že se do našeho města ani po roce 2030 nebude navážet více, než 37 % takového odpadu, což je oproti 90 %, o nichž psala před jednáním opozice, diametrální rozdíl.

Zastupitelstvo města se k tomuto kroku rozhodlo po dlouhých diskusích a v neposlední řadě také v souladu s dokumentem, vypracovaným PhDr. Vrbovou, která ve svém výstupu nabízí jak možnost vybudování vlastního odpadového hospodářství, tak ale i variantu přepracování a upravení stávající smlouvy se společností AVE.

Usnesení zastupitelstva města:

Zastupitelstvo města Čáslavi souhlasí s rozšířením kapacity skládky v Čáslavi provozovanou společností AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. za podmínek:

  • po roce 2030 bude ukládáno maximálně 37 % N-odpadů z celkového ročního návozu na skládku,
  • v EIA navržená úprava odpadů na palivo (PEVO) ve výši 100 000 tun ročně bude z projektu zcela vyřazena,
  • recyklace stavebních odpadů v EIA bude snížena na polovinu, to znamená max. 20 000 tun ročně,
  • zahájení budování biokoridoru proběhne nejpozději v roce 2025
  • maximální kapacita odstranění (ukládání) odpadu na ploše Z19 bez podmínky vybudování západního obchvatu je 500 000 m3 odpadu s podmínkou odklonění dopravy na neveřejnou komunikaci, návoz zbývajících 1 500 000 m3 bude umožněn až po vybudování obchvatu,
  • povolování jednotlivých sekcí bude vždy po 500 000 m3 odpadu,
  • bude uzavřena dohoda mezi městem Čáslav a spol. AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., která nahradí Dohodu o spolupráci z roku 2012, v níž se spol. AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.

Dohoda zaváže:

  • ke garanci ročních plateb v letech 2024 - 2030 ve výši minimálně 30 000 000 Kč bez ohledu na výši vybraných poplatků,
  • ke garanci ročních plateb po roce 2030 ve výši minimálně 16 000 000 Kč bez ohledu na výši vybraných poplatků,
  • od roku 2024 ke garanci příspěvků na rozvoj Městské nemocnice Čáslav ve výši 5 000 000 Kč ročně,
  • od roku 2024 ke garanci 400 000 Kč na podporu sportu a kultury ve městě Čáslav,
  • k zajištění on-line monitoringu v režimu 24/7 na vstupu a poskytování pravidelných měsíčních reportů o vlivu na životní prostředí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP