1/2024

Brno chce podpořit zelené střechy a zachytávání dešťové vody

| zdroj: brno.cz0

castle-g4c495d97e_640
zdroj: pixabay

Rada města Brna doporučila zastupitelům, aby schválili poskytnutí dotací na podporu vytváření zelených střech a využití srážkové vody. Oba ekologické projekty mají v Brně již několikaletou tradici.

V případě využití dotačního programu Podpora využití srážkové vody přijal Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna za letošek 23 řádně podaných žádostí, z nichž po kontrole formálních i dalších náležitostí a dodržení pravidel hodlá rada doporučit ke schválení 8. Město je podpoří částkou 144 000 korun. Zachycenou dešťovou vodu mohou lidé vhodně využít například pro zalévání zahrad.

„Zejména v dnešní době, kdy již pociťujeme následky úbytku vody, je důležité chovat se v tomto směru úsporně. Město Brno proto podporuje účelné využívání dešťové vody, které je snadným a účinným nástrojem, jak tento problém pomoci řešit,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Program Podpora tvorby zelených střech byl poprvé vyhlášen v roce 2019. Nejčastěji zelené střechy vznikaly na rodinných domech a zpravidla byly osázené suchomilnou vegetací. Ta totiž dokáže snášet i extrémní podmínky, jako je vítr či nedostatek vláhy a živin. 

„Mezi problémy moderních měst patří boj s vedrem a suchem. Oba aspekty řeší dostatečné množství vegetace, která v létě snižuje okolní teplotu a zároveň udržuje potřebnou vlhkost. Program Podpora tvorby zelených střech je tak jednou z odpovědí města Brna na klimatické změny. V minulých letech byl velmi oblíbený a já věřím, že o něj bude zájem i nadále,“ uvedl náměstek primátorky Jaroslav Suchý.

Rada doporučila Zastupitelstvu města Brna schválit na zelené střechy dotaci ve výši 2 415 000 korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP