Reklama

27. 12. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek  |  Zdroj: allthestuff.com

Znáte nejnebezpečnější škodlivé látky znečišťující ovzduší a jejich dopad na lidské zdraví?

Na celém světě dnes v důsledku znečištění domácího a venkovního ovzduší zemře odhadem 7 milionů lidí ročně. 

Kromě oxidu uhličitého a metanu, dvou hlavních skleníkových plynů, existuje mnoho druhů znečištění ovzduší, které ovlivňují lidské zdraví. K tomu může dojít buď krátkou, ale vysokou expozicí, nebo dlouhodobým kontaktem s nižšími koncentracemi. 

V obou případech jsou rizika určitě podstatná. Tento článek je příliš krátký na to, abychom probrali veškeré škodlivé látky, ale rádi bychom se dotkli několika nejnebezpečnějších:

OZON

Když se nachází ve velmi vysokých nadmořských výškách, ozon (O3) doslova umožňuje životu na Zemi existovat blokováním škodlivějších slunečních paprsků. Vdechovat ho však není něco, co byste chtěli dělat.

Ozon se přirozeně tvoří ve stratosféře a nesestupuje k povrchu. V městském ovzduší však může sluneční záření způsobit, že se určité typy znečišťujících látek rozkládají na ozon, a to zejména v horkých dnech.

Když sluneční světlo spaluje smog, uvolňují se nebezpečné úrovně ozonu.

Zdroj: Max Pixel

Ozon je vysoce reaktivní a při kontaktu útočí na plíce a dýchací cesty, takže jeho oběti kašlou, nemohou popadnout dech a jsou náchylnější k infekcím. Každý by se měl takovému respiračnímu stavu vyhýbat a pohybovat se uvnitř, pokud je to možné.

ČÁSTICOVÉ ZNEČIŠTĚNÍ

Četné lidské činnosti – pomalu se rozkládající pneumatiky nákladních automobilů, elektrárny spalující uhlí, řízení vašeho auta - mají za následek malé částice prachu nebo jiných látek, zejména sazí, které se vznášejí v atmosféře. Mohou tam určitý čas setrvat a dokonce přitahovat k povrchu další škodlivé ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372