2/2022

ZEVO si budou muset nakupovat emisní povolenky

| autor: Martina Jandusova0

Záměr ZEVO Vsetín zahájilo EIA

V rámci balíčku Fit for 55 schválili poslanci Evropského parlamentu zařazení zařízení na energetické využití odpadů do systému EU pro obchodování s emisemi (ETS). Jejich provozovatelé tak budou muset od roku 2026 nakupovat povolenky, které pokryjí vypouštěné emise CO2.

Posouzení dopadů je nutné

Po celé Evropě se nachází více než 500 zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), která dále využívají nerecyklovatelný odpad, který jiným způsobem nelze využít. V ZEVO se odpad přeměňuje na teplo a elektřinu, kterou jsou zásobovány domácnosti a průmysl. Většina provozovatelů těchto zařízení je zastřešena v organizaci CEWEP (Konfederace evropských zařízení na energetické využití odpadu).

CEWEP považuje stanovisko přijaté Radou za rozumné a komplexní. Přesto je dle výkonné ředitelky nutné před přijetím legislativních kroků zpracovat posouzení dopadů a ne jen vyhodnotit vedlejší účinky opatření, jak to navrhl Parlament. „Je to jediný nástroj, který by mohl stanovit, zda zahrnutí energetického využití odpadů do ETS je tím správným řešením pro celý sektor odpadového hospodářství EU,“ říká Ella Stenglerová, ředitelka CEWEP.

Podle sdružení Parlament v konečném stanovisku argumentuje tím, že recyklace je již do systému obchodování s emisními povolenkami zahrnuta, proto je nutné zahrnout i spalovny odpadů, abychom dosáhli udržitelného nakládání s odpady v souladu s hierarchií odpadů.

VEF_prumyslovaekologie_20210512._1.width-700.png

Recyklační zařízení ovšem do systému EU ETS zahrnuta nejsou. "Už dlouho CEWEP argumentuje tím, že na odpadový sektor je třeba se dívat jako na celek. Zařazení pouze jedné možnosti nakládání s odpady, spalování, do systému s emisními povolenkami by mělo obrovský dopad na celý systém nakládání s odpady. To je potřeba vyhodnotit," uvádí Stenglerová.

Dvojí“ daň za spalování

Evropská asociace odpadového hospodářství a environmentálních služeb (FEAD) ještě před hlasováním Evropského parlamentu také kritizovala, že Parlament nečeká na výsledky posouzení dopadů. Podle asociace by opatření mohlo vést ke dvojímu zdanění emisí.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia