Reklama

23. 9. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

Zapojení malých baterií do fotovoltaického systému je pro domácnosti ztrátové

Britští vědci zpochybnili ekonomickou výhodnost lithium-iontových zásobníků při domácí výrobě elektrické energie ze slunce.

Střešní fotovoltaické systémy, spolu se zásobníky elektřiny v podobě lithium-iontových baterií, přinášejí z pohledu spotřebitele přínosy skrze snížení nákladů na energii a možný finanční zisk při dodávání nadbytečné elektřiny do sítě.

Přestože se tyto baterie obecně považují za účinný nástroj ke snížení rozdílu mezi množstvím elektřiny vyrobené ze slunce a spotřebou, zejména podmínky ziskovosti fotovoltaických zařízení a bateriových zásobníků energie pro domácnost nejsou zcela jasné.

Ačkoli již existují vědecké práce o tomto tématu, dopad degradace baterie na ziskovost celého systému ještě nebyl podrobněji zkoumán. A právě to bylo cílem výzkumu vědců z univerzit v Birminghamu a Warwicku a britského technologického centra Cenex.

Efektivnost fotovoltaického systému a zásobníku energie byla zkoumána na modelu průměrného britského domu se čtyřmi pokoji a čtyřmi členy domácnosti. Údaje o elektřině vyrobené ze sluneční energie a spotřebě elektrické energie v domácnosti zaznamenávali po více než jeden rok.

Na základě toho vyvinuli podrobný model degradace Li-ion baterie, založený na více než 50 pokusech dlouhodobé degradace komerčních baterií. Model zahrnuje časové stárnutí, výkonnost, teplotu okolního prostředí, stav nabití, hloubku vybití a změnu velikosti proudu. Vědci dospěli k možná ne úplně očekávanému závěru.

Baterie prý přináší značné finanční ztráty

"Podrobná analýza nákladů a přínosů ukazuje, že pokud jde o úspory energie a příjmy z dodávky elektřiny do sítě, zapojení baterie nepřináší žádné dodatečné benefity. Navíc při zohlednění nákladů na degradaci baterií domácnosti trpí významnou finanční ztrátou."

Stále snižující se cena solárních fotovoltaických panelů spolu se 59 - 70% (za kWh) snížením ceny lithium-iontových baterií v posledních deseti letech vyvolala zájem o domácí solární systémy. Rozmach kombinovaných solárně-zásobníkových jednotek se považuje za způsob, jak zvýšit decentralizovanou výrobu elektrické energie a současně i vyšší úroveň vlastní spotřeby.

"Pokud současný trend snižování cen baterií přetrvává, předpokládá se, že tyto systémy by se nakonec mohly odpojit od sítě a vést k autonomním domácnostem nebo mikrosystémům," píší autoři studie.


lionbateria.png

Výhoda závisí především na ceně baterie a ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372