1/2021

Zákon o odpadech míří na Hrad

| autor: Martina Jandusova| zdroj: MŽP0

prague-castle-876467_640.jpg
zdroj: Pixabay

Sněmovna dnes schválila zákon o odpadech v původním znění bez senátních pozměňovacích návrhů.

Všechny senátní pozměňovací návrhy byly Sněmovnou zamítnuty. Jedním z těchto návrhů bylo odložení účinnosti zákona o rok.

„Vzhledem k tak ambiciózním cílům potřebuje ČR zrychlit, respektive přehodit výhybku, a jak pevně věřím, s novou legislativou to konečně půjde. Navíc není důvod odpady sypat na skládky, pro moderní společnost představují zdroje, jejichž využitím ušetříme primární suroviny a naše životní prostředí. Za nově nabraný směr ve využívání odpadů patří poslankyním a poslancům můj velký dík,“ okomentoval schválení zákona ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zvyšování poplatku

V souladu s evropskými recyklačními cíli nový zákon o odpadech zavede postupné zvyšování poplatku za ukládání využitelných a recyklovatelných odpadů na skládky, a to ze současných 500 Kč za tunu uloženého komunálního odpadu na 800 Kč v roce 2021, v roce 2023 na 1000 Kč, v roce 2025 na 1500 Kč až na 1850 Kč v roce 2029. Za zvyšováním poplatku stojí motivace pro odklonění využitelných a recyklovatelných materiálů ze skládek a nastartování recyklačního průmyslu.

Posunutý konec skládkování využitelných odpadů

Nový zákon posouvá datum konce skládkování využitelných a recyklovatelných odpadů, a to ze současného roku 2024 na rok 2030. "Obce i podnikatelské subjekty se díky tomu budou moci dostatečně připravit na nastavení aktivního přístupu v tom, jak odpady primárně třídit. Bude možné vybudovat infrastrukturu pro třídění a recyklaci odpadů. Průmysl bude moci lépe využívat druhotné suroviny," věří ministerstvo životního prostředí.

Na třídicí slevu dosáhnou všechny obce

V neposlední řádě nový zákon o odpadech zavádí k podpoře třídění v obcích tzv. třídicí slevu. "Poslanecká sněmovna ji ještě upravila tak, aby se obce zaměřily na třídění a nebyly - potažmo ani jejich obyvatelé - významně dotčeny zvýšením skládkovacího poplatku. Na třídicí slevu dosáhnou všechny obce a bude pouze na nich, jak dlouho tuto slevu budou v daném roce čerpat. Třídicí sleva bude vztažena k množství odpadů uložených na skládky za rok a obyvatele," komentuje ministerstvo životního prostředí.

Zákon nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Spolu s novým odpadovým zákonem prošel parlamentem i nový zákon o výrobcích s ukončenou životností a novela zákona o obalech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo