1/2021

Boj o odpady nekončí: Zákon se vrací do Sněmovny

| autor: Martina Jandusova0

800px-Senat_2833.jpg
zdroj: wikimedia.org

Senát vrátil nový odpadový zákon Sněmovně s návrhem, aby se jeho účinnost odložila o rok. Ministr životního prostředí Richard Brabec s posunem zásadně nesouhlasí. Změnou termínu se teď bude zabývat Sněmovna společně s dalšími pozměňovacími návrhy.

Důvodem pro tento krok je podle Senátorů fakt, že v zákoně chybí prováděcí předpisy. Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová uvedla, že odpadový zákon odkazuje na celou řadu podzákonných předpisů, které ale dosud nejsou k dispozici. Jednou z oblastí, které se týká absence předpisů, jsou nebezpečné odpady. "Nebude podle čeho postupovat, nastane chaos a znovu nám tu vzniknou kopce nebezpečných odpadů," vysvětlila Seitlová. Proto je podle ní nutné termíny posunout a to nejen kvůli orgánům státní správy, ale i kvůli podnikatelům.

V Senátu se dále projednával termín, kdy bude zakázáno ukládat využitelné a recyklovatelné odpady na skládky. V novém zákoně je stanoven na rok 2030, k čemuž Richard Brabec uvedl, že je výsledek kompromisu.

„Není tajemstvím, že Sdružení místních samospráv jako další subjekt, který zastupuje celou řadu obcí, především menších obcí, měl představu ještě o delším termínu zákazu skládkování. Dokonce se hovořilo o termínu 2035,“ řekl Brabec a dodal: " I ve sněmovně kolem toho byla poměrně vášnivá debata."

Podle senátora Petra Orla ale prodloužení skládkování do roku 2030 povede jen k tomu, že se zpomalí proces transformace odpadového hospodářství, což nepřinese významný benefit zúčastněným subjektům, vyjma provozovatelů skládek.

"Řada investorů, inovativních firem, které se na termín a nové podmínky cirkulární ekonomiky připravovaly, tak možná naši republiku opustí a půjdou někam jinam. To je škoda, protože všichni víme, že nám technologie velmi chybí," uvedl Orel.

Přečtěte si také:

Návrhy ZOO z minulosti měly hlavu a patu. Stačilo by upravit jen pár termínů

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo