1/2024

Žáci a studenti odevzdali k recyklaci přes 60 tun baterií

| zdroj: ECOBAT s.r.o.0

Žáci a studenti odevzdali k recyklaci přes 60 tun baterií

Kampaň se uskutečnila v rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět a zapojilo se do ní 912 škol. Za sběr a aktivitu si školy mohou vybrat odměny – nejčastěji v podobě knížek, školních a sportovních potřeb, her nebo si pro třídy objednat vzdělávací program s ekologickou tematikou.

Kraj

Baterie (kg)

Zapojené školy

Hlavní město Praha

3 181

54

Jihočeský kraj

4 203

38

Jihomoravský kraj

5 406

102

Karlovarský kraj

2 068

30

Královéhradecký kraj

3 769

48

Liberecký kraj

1 949

29

Moravskoslezský kraj

6 429

108

Olomoucký kraj

4 225

78

Pardubický kraj

4 581

65

Plzeňský kraj

1 705

42

Středočeský kraj

7 764

132

Ústecký kraj

4 996

73

Vysočina

5 898

59

Zlínský kraj

4 000

54

Celkem

60 174

912

Máme radost, když vidíme, jak se každý rok do projektu Recyklohraní registrují nové školy. V současné době jich jsou téměř 4 tisíce a zhruba čtvrtina z nich se na podzim zapojila do sběrové kampaně,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT, která je spoluvyhlašovatelem kampaně a zajišťuje sběr a recyklaci baterií v České republice.

Sběr spojený se soutěží

Sběrová kampaň byla spojená se soutěží. V každém kraji nejlepší škola ve sběru baterií v přepočtu kilogramů baterií na žáka získala na svůj účet u Recyklohraní odměnu ve formě 2 000 bodů, druhá v pořadí 1 000 bodů. Samostatně byly ještě hodnoceny větší školy s více než 300 žáky. V této kategorii získaly nejlepší školy 2 000 bodů.

Žáci a studenti vymýšlí Recyklační zlepšováky

Žáci z MŠ Nespeky (okr. Benešov, Středočeský kraj) vyrobili Baterkosaura – speciální nádobu na sběr baterií. Vymysleli, že pokud nechceme skončit jako dinosauři, je třeba baterie třídit a recyklovat.

Stále jen polovina baterií, které se v Česku prodají, je, když doslouží, předána na recyklaci. Druhá polovina končí v popelnicích a poté na skládkách komunálního odpadu.

Zdroj: Recyklohraní, o.p.s., a ECOBAT s.r.o.

V návaznosti na sběrovou kampaň se proto školy pustily do dalšího úkolu. Má název Recyklační zlepšováky. Žáci a studenti hledají cesty, jak tuto situaci řešit a zlepšit. Vymýšlí a bádají, jak podpořit třídění, recyklaci a také omezit plýtvání bateriemi.

Může jít například o zlepšováky v propagaci, jednoduché pokusy a matematické výpočty zaměřené na úsporu baterií, ale i o ryze praktické věci, jako jsou návrhy nových sběrových nádob na použité baterie.

Ekologická výchova přináší výsledky

Nejen sběrem, ale především vzděláváním mladé generace, se Recyklohraní aneb Ukliďme si svět podílí na zlepšujících se výsledcích ve sběru vysloužilých elektrospotřebičů a baterií.

„Cesta k ekologickému chování může být – jak je tomu v případě programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět – nejen zábavná pro děti od mateřských až po střední školy, ale také se školám vyplatí. Vždyť si každý rok vyberou odměny průměrně za 2 miliony korun,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o.p.s.

Žáci a studenti plní vzdělávací a kreativní úkoly v průběhu celého školního roku. Recyklohraní také oceňuje pedagogy, kteří umí pro ekologii nadchnout své žáky. I v letošním školním roce je pro 40 nejaktivnějších připraven certifikát EKOUČITEL ROKU.

Foto: Ecobat s.r.o.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA