1/2024

Za pět minut dvanáct pro čistou energetiku

| autor: TZ Hnutí DUHA0

Za pět minut dvanáct pro čistou energetiku

Co:

• Představení a diskuze nad připomínkami zástupců obcí, ekologů a podnikatelů v oboru obnovitelných zdrojů k návrhu novely Zákona o podporovaných zdrojích energie.

• Návrh novely je klíčový pro znovunastartování rozvoje čisté energetiky. Představilo ho Ministerstvo průmyslu a obchodu a do pátku 7. prosince běží lhůta pro připomínky.

• Spolupořadatelé zvou na pracovní brunch, kde své hlavní připomínky představí a vysvětlí. Z návrhu novely vyplývá, že při aplikaci zákona do praxe by se mohl růst obnovitelných zdrojů zdržet či zablokovat.

Kdy:

ve středu 12. prosince od 11,55 hodin

Kdo:

• Eduard Kavala, Spolek pro obnovu venkova (místopředseda) a starosta obce Bělotín

• Milan Kazda, starosta Kněžic (první energeticky soběstačná obec v ČR)

• Tomáš Jagoš, Karel Polanecký, Hnutí DUHA

• Štěpán Chalupa, Jan Habart, Martin Bursík, Komora obnovitelných zdrojů energie

Kde:

Praha 1, Sněmovní 174/7; tramvaj: Malostranské náměstí; metro A: Malostranská

Souvislosti:

• Výroba energie z obnovitelných zdrojů v ČR už několik let stagnuje a představuje (pouze) 15 procent celkové spotřeby energie, ukázaly to nejnovější statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu.

• Předložená novela je k znovunastartování rozvoje OZE v Česku prvním zásadním krokem. Tím druhým bude Národní energeticko-klimatický integrovaný plán (NEKIP), na základě kterého bude vláda svými nařízeními definovat, jaké množství kterých obnovitelných zdrojů bude podpořeno. Komora OZE a Hnutí DUHA považují za důležité, aby NEKIP svými hodnotami směřoval k cíli vyrábět v roce 2030 nejméně 24 % energie. 

• Ke slovu by měly v chystaném rozvoji obnovitelných zdrojů přijít i obce. Na Západě běžné a rozšířené obecní a občanské projekty OZE, ze kterých mají obce a místní ekonomický profit, přinášejí užitek nejen samotným obcím a regionům, ale napomáhají k lepšímu vnímání obnovitelných zdrojů i u běžné veřejnosti, což napomáhá jejich dalšímu rozvoji. Současný návrh novely však se zapojením obcí nepočítá, protože nezohledňuje fakt, že obecní projekty mají na rozdíl od čistě byznysových záměrů nejen odlišné motivace, ale i možnosti a podmínky pro přípravu.

Prosíme o předběžné potvrzení účasti na email martin.mikeska@komoraoze.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling