2/2023

WNE 2023: Jádro je zelenou budoucností

| zdroj: WNE 20230

53380254635_6df7a8802f_c
zdroj: flickr.com

5. ročník Světové jaderné výstavy (WNE), největší civilní jaderné výstavy na světě, skončil po třech vzrušujících dnech. Událost opět přilákala široké mezinárodní publikum. Zastoupeno bylo 88 zemí, které reprezentovali klíčoví hráči globálního civilního jaderného průmyslu.

Akce francouzské skupiny pro jadernou energetiku (GIFEN), kterou pořádá RX France, přivítala od 28. do 30. listopadu 2023 780 vystavovatelů a 23 600 účastníků, což znamená nárůst návštěvnosti o téměř 40 % ve srovnání s ročníkem 2021. Údaje z letošní akce dokládají mezinárodní vliv jaderného průmyslu a jeho výzvy pro každou ze zúčastněných zemí.

Četné dohody o spolupráci uzavřené během akce, stejně jako významná oznámení ze strany vystavovatelů, posilují WNE v její pozici zásadní světové události. „Různorodost zastoupených zemí, společností, startupů a projektů demonstrovala postupný závazek mezinárodního společenství k udržitelnému řešení změny klimatu. Nedávné potvrzení Evropského parlamentu o zařazení jaderné energie mezi zelená odvětví je novým pozitivním signálem,stejně jako množství nových projektů v Severní Americe nebo Asii. Globální jaderné oživení mobilizuje všechny inovativní kapacity tohoto průmyslu a my jsme chtěli, aby tyto tři dny byly jeho hmatatelným a konkrétním svědectvím,“ řekla Sylvie Bermann, prezidentka WNE.

„Ráda bych poděkovala všem významným osobnostem, které nás poctily svou přítomností: Agnès Pannier-Runacher, ministryně pro energetickou transformaci ve Francii, Rafael Mariano Grossi, generální ředitel MAAE, Fatih Birol, výkonný ředitel IEA, Thierry Breton, evropský komisař pro vnitřní trh, Roland Lescure, delegát francouzského ministra průmyslu Všichni vyjádřili svou podporu našemu průmyslu a zdůraznili, že WNE již není jen setkáním zasvěcenců jaderného průmyslu, ale příležitostí ke komunikaci a otevřít se světu."

WNE 2023, klíčová akce pro celé odvětví

WNE zřetelně ztělesňuje mezinárodní rozměr tohoto odvětví. Ilustruje rostoucí zájem mnoha zemí pro jadernou energii a etabluje se jako skutečně nepostradatelná platforma pro zkoumání možností spolupráce a synergií s jinými průmyslovými odvětvími.

V tomto roce WNE přivítala přes 1 400 mezinárodních funkcionářů s rozhodovací pravomocí na vysoké úrovni (vládní, institucionální atd.) a četné oficiální delegace z 23 zemí, jako je například Saúdská Arábie, Belgie, Brazílie, Kanada, Jižní Korea, Finsko, Maďarsko, Itálie, Spojené státy Arabské emiráty, Spojené státy americké, Japonsko, Indie, Lucembursko, Maroko, Mongolsko, Polsko, Velká Británie, Česká republika, Rumunsko, Singapur, Slovensko, Turecko, Ukrajina.

To nejlepší z WNE 2023 znovu navštíveno

Pro účastníky byl připraven bohatý program, ve kterém vystoupilo přes 130 řečníků, 200 přispěvatelů v diskuzích u kulatého stolu, fór a workshopů. Prvním klíčovým momentem tohoto ročníku 2023 bylo slavnostní zahájení, kterého se zúčastnili prestižní hosté, kteří jsou klíčovými osobnostmi civilního jaderného sektoru: Sylvie Bermann, francouzská velvyslankyně a prezidentka WNE; Agnès Pannier-Runacher, ministryně energetické transformace ve Francii; Rafael Mariano Grossi, generální ředitel MAAE; Fatih Birol, výkonný ředitel IEA; a Thierry Breton, evropský komisař pro vnitřní trh při Evropské komisi.

Zahajovací zasedání nazvané Jaderná energie, klíčová energie pro celosvětovou nízkouhlíkovou budoucnost, moderované Agnès Pannier Runacher, francouzskou ministryní pro energetickou transformaci, také udávalo tón letošní výstavy. Mezi řečníky na tomto zasedání byli Rafael Mariano Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii; Thierry Breton, evropský komisař pro vnitřní trh při Evropské komisi; Mary Ng, ministryně pro podporu exportu v Kanadě; Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu ČR; a Dan Dragos Dragan, státní tajemník pro energetiku v Rumunsku.

Mezi další pilíře bohatého programu letošní akce patřily diskuse u kulatého stolu o hlavních faktorech úspěchu sériové výroby, výzvách a vyhlídkách spojených s technologiemi SMR a AMR, budoucích výzvách pro průmysl z hlediska územního rozvoje a digitálních technologií, mnohostranných aplikacích jaderné energie a jejich společenských přínosech, stejně jako rozmanité dovednosti nezbytné pro úspěch odvětví.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP